Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tarihte bugün için yapılan en doğru tahminler nelerdir?

Tarih
Mustafa kemal'in Gençliğe Hitabesi bu sorunun en doğru cevabı. Anlayarak okuduğunuzda bir bakın bugünü anlatmıyor mu büyük önder?

"İstiklal ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler (Bağımsızlık ve cumhuriyetini yıkmak isteyecek düşmanlar, dünya tarihinde benzeri görülmemiş bir galibiyetin, bir gücün temsilcisi olabilirler)."

"Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler (Zorla veya hile ile kutsal yurdun bütün şehirleri teslim alınmış, bütün işletmeleri ele geçirilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesi işgal edilmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acıklı ve korkunç olanı ise, ülkede iktidara sahip olanlar gaflet, sapkınlık ve hatta ihanet içinde olabilirler)."
...
  • Paylaş
Stanislav Yevgrafovich Petrov

Tarih

Petrov, 26 Eylül 1983 tarihinde yaşanan ve bir bilgisayar hatasından kaynaklanan sanal füze saldırısını önceki tecrübelerine dayanarak tanımlamış ve Rus Ordusu prosedürünün dışına çıkarak olası bir karşı atak girişimini fiilen engelleme cesaretini göstermiş bir askeri kişiliktir. Petrov'un bu kararı, kendisinin askeri kariyerini bitirmekle beraber ABD'ye Rusya tarafından yapılması olası bir nükleer saldırıyı önlemiş ve bu sayede Rusya ile ABD arasında meydana gelebilecek katastrofik bir nükleer savaş engellenmiştir.
  • Paylaş
Tarih
"İnternetteki gezintiniz dünyayı etkiliyor."
Tim Berners-Lee

Sör Tim Berners-Lee 1989'da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuş olan bilgisayar profesörüdür.

Web'in babası kabul edilir. Aynı zamanda ilk Ağ tarayıcısı yazılımını, 1990 yılında, geliştirmiştir. 1994 yılında Ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C'yi kurmuştur, halen de başkanlığını yapmaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

375 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları