Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tarihte hangi temel buluşlar kazayla yapılmıştır?

Mikrodalga Fırın: Percy LeBaron Spencer mikrodalga fırını cebindeki fıstıklı-çikolatalı gofretin magnetronların üzerinde çalışırken eridğini farkettiği zaman bir araştırma başlatıp şans eseri bulmuştur.

Penisilin: Londra'da, 1928 yılında Sir Alexander Fleming tarafından, şans eseri uçup mikroskobun lamının üzerine konan bir küf parçasının (Penicilim Notatum) o an lam üzerindeki bakteriyle olan etkileşimi sonucunda bulunmuştur. 
  • Paylaş
Bir eczacı olan John Pemberton, baş ağrısına kesin bir çözüm bulmak istiyordu. Bunun için bir karışım hazırladı ve bunu insanlar üzerinde uygulamaya başladı. İnsanlar bu karışımın vücuda iyi gelip gelmesinden ziyade damaklarında kalan bu tadı hiç unutmayacaklardı. Bu karışım, bugünün en çok içilen içeceklerinden: Kola :)
  • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Osmanlının meyan kökü şurubunun bu hikayedeki yeri ne:)

En güncel olanı inploid logosunun solunda bulunan beta yazılı turkuaz bayrak süper bi buluş bence. genel de web yada yazılım logoları ile, beta yazısı nedense  bütünsel gözükür (eski inploid logosu gibi) halbuki beta geçici bir durumdur bunu da kazara @serkan bulmuş . hayırlı olsun :))
  • Paylaş
Fleming, grip için bir tedavi ararken;bir kapta bulunan bakteriler onun istemi dışında mantar üretmiş böylelikle Fleming penisilini bulmuştur.
  • Paylaş