Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tarihte yaşananlar aksini ispat ettiği halde Kuran'ın, Kabe'yi ve etrafını "güvenli yer" olarak ilan etmesi bir çelişki değil midir?

İman ettiğimiz kitap Ebrehe'nin Ebabil Kuşları tarafından nasıl bozguna uğratıldığını bize 1400 yıl önce aktararak bizleri bu çelişkiden kurtarmıştır. Görünen hadiselerin de biz insanları mutlak sonuca götürmeye yetmediği bilinciyle birlikte denilebilir ki: Allah İhmal Etmez, İmhal Eder!
  • Paylaş
4

Cevap Arayan Adam, Ebrehe'nin ordusu için ebabilleri gönderip Kabe'yi koruyan Allah nedense şu olaylardan korumamıştır:

Emeviler zamanında Kabe 2 kez saldırıya uğradı. İlk saldırı Yezid döneminde yapıldı ve Harra olayından-Medine katliamından sonra Mekke kuşatıldı. Şehir mancınıklarla dövüldü. Bu saldırılar sırasında Kabe’nin duvarları yıkıldı. Ahşap kısımları ve örtüsü yandı. Kuşatma sırasında Yezid’in ölüm haberi geldiğinden Emevi ordusu geri döndü. Böylece Mekke’liler Medine’li Müslümanların akıbetine uğramaktan kurtuldular. Abdullah bin Zübeyr, harap olmuş Kabe’yi temellerine kadar yıktırıp yeniden inşa ettirdi. Tarih: 683

Abdülmelik’in halifeliği zamanında Hallac’ın saldırısından Mekkeliler kurtulamadılar. Kabe yine mancınıklarla dövüldü ve zarar gördü. Müslümanlar açlıktan günlerce sefalet içinde kaldılar. Köpek ölüleri yemek zorunda bırakıldılar. Zalim zorba Hallac şehre girdi ve Abdullah bin Zübeyr’in kafasını kestirdi. Kabe’ye sığınanları kılıçtan geçirtti. Tarih: 692

930 yılında Ebu Tahir, Hac zamanı Mekkeyi fethetti. Kabe’yi basıp hacıları kılıçtan geçirdi. Binlerce Müslüman öldürüldü. Kabe’nin kapısı kırıldı, örtüsü parçalandı, duvarlarına hasar verildi. HacerülEsved taşı sökülüp Hecer’e götürüldü. 10 yıl boyunca Mekke’yi ellerinde tutarak haccı engellediler. Yaklaşık yirmi iki sene ellerinde tuttukları Hacerülesved taşını dost gördükleri Fatımî halifesi Mansur’un ricası ile iade ettiler.

20 Kasım 1979’da Kabe Suudi hanedanı karşıtı 500 silahlı eylemci tarafından basıldı. Kabe’de namaz kılanlar rehin alındı. Eylem 2 hafta sürdü. Sonunda Suudiler müşrik-kafir dedikleri Fransızlardan yardım istemek zorunda kaldılar. Fransız timinin müdahalesi sonucu eylem sona erdi ama 250 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

Şeytan taşlamalar sırasında yaşanan birçok izdihamda binlerce hacının ezilerek öldüğünü de ayrıca belirtelim.

Mustafa Altınok, Kardeşim dikkatleri celbetmesi adına kalın puntoyla yazdım, senin için tekrar edeyim. İhmal etmez, İmhal eder.

Cevap Arayan Adam, Kardeşim konuyu çarpıtıyorsun!

Ayet "Kabe ve çevresi emin beldedir" diyor! Oysa 1400 yıldır kan gölüne dönmüş daha yakın zamanda şeytan taşlamada onlarca insan öldü!

Burada bir çelişki var diyorum! Sen "Allah mühlet veriyor" diyorsun!

Ne alaka?

Mustafa Altınok, Seni konuyu en iyi açıklayan Mearic suresinin 19. ayetine yönlendiriyorum kardeşim: İnnel insâne hulika helûâ (Muhakkak ki insan, sabırsız ve tamahkâr olarak yaratıldı.)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

369 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları