Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tarım arazileri ile ilgili bir kamu spotunda, konut, sanayi tesisleri vb. ile ilgili olarak "yatırım yapmadan önce mutlaka bakanlığımızın görüşüne başvurun" denmekte. Buna istinaden sormak isterim; ülkemizde bu gibi yatırımlar yapılırken tarım arazilerinin korunması açısından mevzuat ve uygulama açısından eksiklikler var mıdır? Varsa nelerdir? Bir yatırım yapılırken, öncesinde ya da sonrasında (!?) ilgili mercilere başvurmak zorunlu değil midir?

Ne komik bir kamu spotu değil mi... Ben de her gördüğümde gülüyorum. Sanki tarım arazilerini AVM, Rezidans komplekslerine dönüştürenler televizyonda dizi izleyenlermiş gibi. Bakanlığın gidip emlak mafyasının başıyla yani sarayzadeyle konuşması lazım bu işleri. Sanki kupon arazilerin hepsi bize haber verilecek diyen bizleriz. . .
  • Paylaş
3

Hypatia Hypatia, Şaman Bey, evet ben de bu videoyu izlediğimde garipsiyorum. Bir de sormak isterim; mevzuat açısından bir bilginiz var mıdır? Yatırım yapılmadan önce başvurmak zorunlu değil midir? Niçin tavsiye niteliğinde bir video hazırlandığını ve ülkemizde bu konudaki eksiklikleri anlamaya çalışıyorum.

Ayhan Şimşek, Aşağıdaki linkte Tarım Arazilerinin Korunması ve Kullanılmasına Dair Yönetmelik bulunmaktadır.
resmigazete.gov.tr/eskiler/2005/03/20050...

Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı; tarım arazilerinin korunmasının ve amacına uygun bir şekilde kullanılmasının sağlanması ve bu alanların hangi zorunlu hallerde tarım dışı amaçlarla kullanılabileceğine dair usul ve esasları belirlemektir.

Hypatia Hypatia, Teşekkürler, en kısa sürede inceleyeceğim.

Tarım arazilerinin korunmasıyla ilgili kanunlarımız dünya standartlarındadır. Fakat bu kanunlar söz konusu uygulamada birbirini ezen ilgili birimlerin ek kanun maddelerince son derece delinmeye müsait bir haldedir.
Örneğin Tarım Bakanlığı bu konularda en kıdemli mercidir ve 1. Dereceden tarım arazileri üzerine herhangi bir yapı kesinlikle yapılamaz der. Sonra ek üstüne ek maddelerle bu kesinlikte kanunu deldikçe deler. Ve derki; Kırsal kalkınma hedefleri çerçevesinde ilgili yatırım için 3. Sınıf taşlı arazi önerilir, yoksa eğer 2. Sınıf bir arazi önerilir, mevcut durumda bu da yatırım için aranan şartları karşılamıyorsa eğer 1. Sınıf araziye yatırım imkanı sağlanır.
Bunun anlamı şudur; Kardeşim ne kadar para bağışlarsan o derece istediğin yere yatırımını sorunsuz, bürokrasiyle uğraşmadan yapabilirsin. Hepsi bu kadar basit.
*
Konut bu gibi durumlarda biraz daha az uğraştıran bir durumdur. Bildiğim kadarıyla 199m2 ve altı konut inşası için pek bir detay vergi istenmiyordu! Emin değilim. Ve araziniz hangi sınıf olursa olsun en düşük %5'i civarı bir yapı yapabiliyorsunuz.
Bu arada Türkiye'de 23m2 ve altı her türlü temelsiz yani zeminden bağımsız, hareket kabiliyeti olan yapılar vergiye ve ruhsata dahil değildir.
  • Paylaş
15

Hypatia Hypatia, Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Anladığım kadarı ile, yatırım yapılmadan önce ilgili mercilere başvurulmak "zorunda". Zaman bulursam Bakanlığa e-posta gönderip niçin sadece tavsiye mahiyetinde bir kamu spotu hazırladıklarını soracağım. :) Belki sizin GDO için Diyanet'ten aldığınız cevaba benzer bir cevap alırım. :))

Ayhan Şimşek, Şimdi bir şeyi doğru tespit edelim. Yatırım yapılmadan önce ilgili mercilere başvurmak zorunda değilsiniz.
Mevcut araziyi satın alabilirsiniz fakat o arazide yasal olarak yapılabilecekler hakkında bilgi almak için İl/İlçe Tarım Müdürlüğünden bilgi almanız tavsiye edilir diyor. Çünkü satın alma amacınız mülkün yasal kullanım imkanlarından farklıysa zor duruma düşebilirsiniz uyarısı taşımakta bu kamu spotları.
Yine de yeteri miktar da bağış yapabilecek paranız varsa dediğim gibi maalesef aşılamayacak bir engel yok bana göre.

Hypatia Hypatia, Teşekkürler şimdi daha iyi anladım. Aslında "yatırım yapılırken" yazsaymışım daha doğru olurmuş. İş yoğunluğu ile bu kadar oluyor. :)

Ayhan Şimşek, Güzel ve yerinde bir soru olmuş Hypatia

Hypatia Hypatia, Teşekkürler efenim :) Yalnız bağış konusunda haklısınız sanırım; aksi halde videoda da gösterdikleri gibi güzelim yeşilliklerin üzerine binalar yapılmazdı...

Ayhan Şimşek, Yeni öğrendiğim bir durum var.
Malum tarım arazilerine ev yapmak yasak. En azından belediyenin izin verdiği oranda (genelde %5'dir) yapı yapılabiliyor.
Fakat forumlarda karşılaştığım üzere şöyle bir durum varmış.
Alınan tarla vasfındaki arazi en az 5250m2 olmalıymış. Başka bir tanımla evi yaptıktan sonra üzerinde yapı bulunmayan NET 5000m2 bir alanın olması şart koşuluyor.
Ayrıca; mevcut tarlanın kadastro geçen yola en fazla 25 metre uzaklığı olabilirmiş.
Bunlar tamamsa tarla vasfındaki bir araziye ev izni veriyormuş belediye.
Bilgilerinize.

Hypatia Hypatia, Teşekkürler efenim. 5000 çokmuş, ben hayallerimi bir gözden geçireyim :)

Ayhan Şimşek, Alan hesabını 1000m 1 km edere göre yapıyorsan arazide şaşıyor o hesap.
Yani 5000m2 nin bir ucundan başladın mı koşmaya öteki ucuna varmak 10 saniye felan ;)

Hypatia Hypatia, 😀 Uykum varken bir daha bir şey yazmayacağım 😀 1000 km olarak almadım ama 10 sn de azmış ☺ Ben de tarım arazisi almayıveririm. Hele bir emekli olayım da kanunlara bakarım; kim bilir neler değişmiş olur... Bu yazımı hatırlarım 😊

Ayhan Şimşek, olmadı bak o 1000km değil 1000km2 değil miydi :D

Hypatia Hypatia, Utanarak yazıyorum; "1000 m olarak almadım" demek istemiştim 😀

Ayhan Şimşek, takma kafana :)) artık yukarıda kaldı o şeyler Haypatia sen utanacağına hırsızlar utansın dimi #AKP

Hypatia Hypatia, Evet haklısınız, utanacak o kadar olay varken...

Ayhan Şimşek, zat-alilerinizin uykusu bal, günaydını şen olsun efenim...

Hypatia Hypatia, Sağolun efendim 😊

Bahsedilen spota hiç denk gelmemişim, görmezden gelmişim belli ki.
Yapılaşma ile ilgili ana belirleyici unsur aslında imar planlarıdır. Belediye veya mücavir alan sınırları içinde ilgili parsele nasıl bir yapı yapılacağını imar planı ve onunla ilişkili plan hükümleri belirler. Bunların da dışında kalan araziler için ise kararı yetki dahilinde ise belirli sınırlar dahilinde muhtar verir.
İmar planı hazırlanmamış araziler için ki yapılaşmaya (kolay inşaat yapılabilecek) uygun arazilerin de çoğunluğunun tarım arazisi olduğunu kabul edecek olursak; öncelikli olarak parsel büyüklüğünün % 5 oranına toplam inşaat hakkı tanınır. Misal hiçbir şekilde imar planı hazırlanmamış bir arazide bir bağ evi inşa edeceksiniz, 1000 m2 için 50 m2 toplam inşaat alanı (isterseniz 25 m2 taban alanı olan 2 katlı bir külübe yapın) yapma hakkınız saklıdır.
Bunun dışında daha farklı, mesala bir fabrika inşaatı için izin alınacaksa belediyeye yapılacak başvuru ile macera başlar. Mevzi imar planının hazırlanması, belediye meclisince onaylanması, 1 ay boyunca plan ile ilgili itirazların değerlendirilebilmesi için askıda kalması süreçleri başlar. Bu aşamada belediye imar müdürlüğü, meclis üyeleri, herhangi bir bilen plana bir itiraz etmezse plan onaylanır ve tarım arazisine inşaat başlar.
Artan nüfus, yanlış planlama, vs, vs, vs derken başta yanlış devlet politikası, sonrasında ise kabiliyetsiz belediyeler, suskun akademisyenler, sorumsuz yatırımcılar derken durum bu hale geliyor.
Yönetmelik ile uygulama arasındaki fark da bu noktada baş gösteriyor. Kurumlar arası öncelik farklıllıkları ve koordinasyon eksikliği ve tüm bunların başında da güçlü bir iradeye sahip devlet politikasının olmayışı ve uzun yıllar da olmayacak olması.
  • Paylaş
2

Hypatia Hypatia, Detaylı cevabınız için teşekkür ederim.

Tarım arazileri için en buyuk eksik yanlış şahsım adına imara izin verilmesidir kanun çerçevesinde hayvan çiftliklerinin konumu ayrıca belirtilmelidir kadastro yolu kenarındaki arazilere % üzerinden imar izni verilmesi bana göre tarım arazilerini öldürmekten başka bir işe yaramaz yapılaşmaya izin veriliyor
  • Paylaş
3

Ayhan Şimşek, Çok güzel bir tespit.
İmara açılmış arazi fiyatları oldukça pahalı olduğundan satın alamıyorum. Fakat tarım arazileri için 1000m2'de %3 ila %10 arası imar hakkı tanıyan yasalar olduğundan imkanlarım beni tarım arazisi almaya teşvik ediyor. Bu bir açık mıdır yoksa kırsal kalkınmayı desteklemek adına bir devlet politikası mıdır tartışılır...

Hypatia Hypatia, Teşekkürler. Yalnız kadastro yolu üzeri çok sıkıntı yaratmaz gibi geldi ama buradaki önemli nokta "%" kısmı sanırım?

Ayhan Şimşek, Soruya Rasim Uğur Uyanık'ın verdiği cevap tam da bu % konusunu aydınlatıyor :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

122 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt