Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tarımsal ilaçların insan sağlığına etkileri nelerdir?

Tarımsal ilaçlar ve özellikle böcek öldürücüler yoğun bir çevre kirlenmesinin yanında insan sağlığına da ciddi riskler getiriyor. Zirai mücadele ilaçlarının içerisindeki zehirli maddeler insan vücuduna; deri, ağız, ve solunum yolu ile girerler. Genel olarak insan sağlığına olan zararları sıralayacak olursak;
  • Cenin ve küçük çocukların beyin gelişimine zarar verebildiği ortaya çıkmıştır. İlaçların büyük bölümü böceklerin beyinlerinde zehirli etki yapacak şekilde üretildiği için, insan beynine de zarar vermesinin olası olduğu belirtilmiştir.
  • Çocuklarda gelişimi engelliyor ve fizyolojik bozukluklara yol açıyor.
  • Zehirli sebzelerin kanser, gen mutasyonu, üreme bozukluklarına yol açmaktadır.
  • İnsanlarda akut ve kronik zehirlenmeye neden olabilir. Kronik zehirlenme belirli bir sürede düşük dozların devamlı olarak alınmasıyla ortaya çıkıyor.
  • Böceği öldüren bir ilaç, insanın sinir, üreme ve hormon sistemiyle endokrin sistemini etkileyebilir. Kansere neden olabilir.
Tarımsal ilaç zehirlenmelerinde yapılması gereken: Zehirli ilaç bulaşmış giysileri, zehre dokunmadan dikkatle çıkarın. Hastanın cildini, bol suyla yıkayarak zehir kalıntılarını vücudundan uzaklaştırın. Böyle durumlarda hastaya bolca süt ve yoğurt vermek gerekir. Kalp ritmini ve soluk alışverişini kontrol edin. Zehirlenen kişiyi, ilk fırsatta en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırın. Zehirlenmeye neden olan madde belliyse onu da götürmek gereklidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2457 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt