Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tarot kartlarının tarihi nedir?

Tarot

Bu konuda pek çok açıklama bulunsa da gizlidir. Anlamları da aynı şekilde. Hakkında kesin bilgiler bulunmuyor. Ama Orta Çağ' ın sonlarına doğru ortaya çıkmıştır. Orginali 78 karttan oluşan bir oyun kartı destesidir. Daha sonralardan psikolojik destek amaçlı( fal) niyetine kullanılmaya başlanır.

Kartların çizimi M. S. 618 tarihinde Çin' deki Tang hanedanı zamanındaki paralar üzerindeki resimlerden esinlenerek oluşturulduğu düşünülüyor.

Tarot

Kartlar yüzyıllar boyu değişik şekillere dönüştürülsede, ana sembolik figürleri aynı kalmıştır.

Ayrıca tarot kartlarının yaygınlaştırılmasında çingenelerin rolü büyük olduğuna inanılıyor. Diğer bir inanış ise İspanyaya giren Arapların bu kartları Avrupada yaygınlaştırdığı yönünde. ( 1492)

Tarot

Tarot desteleri Büyük Arkana( 22 adet) ve Küçük Arkana( 56 adet) olarak ikiye ayrılıyor.
İlk destede; Deli, Büyücü, Başrahibe, İmparotiçe, İmparator, Başrahip, Aşıklar, Savaş Arabası, Kuvvet, Münzevi, Kader Çarkı, Adalet, Asılmış Adam, Ölüm, Denge, Şeytan , Yıkılan Kule, Yıldız, Ay, Güneş, Uyanış ve Dünya kartları bulunmaktadır. Bu kartlar psikolojik karakterlerin, maneviyat ve ruhumuzun farklı kısımlarını tasvir ettiği düşünülüyor.

İkinci destede; 10 kart Asalar, 10 kart Kılıçlar, 10 kart Kupalar, 10 Tılsımlar ve geriye kalan 16 kart ise Saraylı Kartları'dır. Küçük Arkana günlük yaşamımızdaki koşulları ve olayları anlatır.


Tarot

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

474 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları