Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tartışma Platformu bu site için nasıl bir yarar sağladı?

Sanki, soru ve cevaplar bu işlevi yeterince görüyor da, yokluğu çok fazla anlaşılmaz gibi gelmekte!Düzenle
Tartışma platformu tartışmaların yorumlarda kaybolması yerine açık bir şekilde "Tartışmalar" altında bulunabilir hale gelmesini sağladı.

"Verimli tartışmalar oluyor mu? " şeklinde sorsaydınız yanıtım "hayır" olurdu. Bunun ama platformdan ziyade tartışmacıların sahip olduğu (olmadığı) tartışma kültürüyle alakası var.

Tartışmalarda savlar ortaya konulmalı ve karşı savlarla bu savlar teker teker çürütülmeli ya da çürütülememelidir. Tartışmanın bir sonuca bağlanabilmesi için hem savlar hem de karşı savlar her söz alındığında birer adım ilerlemelidir ki bazı kullanıcılar (ki her tartışmaya da katılıyorlar) adım adım ilerlemek yerine demagoji de diyebileceğimiz şekilde sürekli kendilerini daha uzun paragraflar yazarak tekrar etmektedirler. Dolayısıyla diğer kullanıcılara sadece bir kez savlarını ya da karşı savlarını yazıp tartışmadan ayrılmak düşmektedir.

Fikir olarak güzel olmasına rağmen şekil olarak sağladığı fayda hariç henüz bir fayda sağlamış olduğunu düşünmüyorum. Bence platform biraz daha düşünülerek, kurallı bir tartışma formatı oluşturularak gerçekten faydalı bir hale getirilebilir. İnploid'in tamamı zaten şu anki formata evrilerek ulaştı, "Tartışmalar" kısmının da evrilmesi gerekli.
Tabii problemlerin de düşünülmesi lazım ama şu şekilde verim alınabileceğini düşünüyorum:

Katılım için belli bir süre konulabilir 1-2 gün gibi. Katılımcı sayısı belirlendikten sonra herkese sırayla söz hakkı verilebilir. Bir gün içinde hak kullanılmazsa, bir sonrakine ya da en başa geçebilir. Tüm tartışmalarda süre kısıtlaması olur, bunda da sözcük kısıtlaması yapılabilir. Berrak bir sav en fazla 50 sözcükle rahatça ifade edilebilir. Kişinin burada sonsuz yazma hakkı olması gereksizdir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

161 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt