Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tasarım hangi noktada sanat olarak kabul edilebilir?

Mimaride, resimde, heykelde, romanda, sinemada, müzikte, grafikte, dansta vb dallarda şimdiye kadar yapılmışlara yeni bir anlayış, bakış açısı veya düşünce getiriyorsa, ya da bambaşka bir perspektif oluşturuyorsa, artık bu sanat denmeye başlanabilir.
  • Paylaş
En büyük sanat tarihçilerine göre bile, sanatın ne olduğunu, sanatçının kim olduğunu tam olarak tanımlamanın, belirlemenin bir yolu yok (özellikle duchamp'dan beri) . Sanat matematik değil, sınırları belli değil, siyah-beyaz hiç değil. Ve evet işte tam da bu yüzden sanat bu kadar önemli, ilginç bir faaliyet. "sanatı sınırlandıramıyorsak demek ki herşey sanattır, o zaman da hiçbir şey sanat değildir" bir matematikçinin, mantıkçının bakış açısı olmalı. Halbuki sanata bu şekilde yaklaşmak tehlikeli ve yasaktır, bu şekilde tanımlanabilecek bir sanat hiç de ilginç olmazdı. Düşünmelerimiz sırasında kendimizi sanatı tanımlamaya çalışırken yakalarsak şunu aklımıza getirelim: sanat tanımlandıkça sanatçılar o tanımın dışına çıkmaya çalışacak ve o tanım geçersiz olacaktır, bu yüzden sanatı tanımlamak mümkün değildir.
Diger yandan günümüz sanatlarini örnek alıp degerlendirecek olursak, bir grafik tasarimci ve yapimci olarak Atilla beyin yorumuna katiliyorum.
  • Paylaş
Sanat olarak kabul edilen tasarımlar da seri üretime geçip, " tek " olma özelliğini yitirip, kitlelere sunulduğu vakit bu "sanat eseri" sıfatından biraz uzaklaşmakta.
  • Paylaş
Tasarım zevkle yapıldığı her yerde benim için sanattır. Sanat için birinin zevkle yapması yeterlidir bence : )
  • Paylaş
Bildiğim kadarıyla grafik tasarım . Moda ve tasarım . Seramik tasarımı gibi
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

490 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları