Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tasarruf için kombi sürekli açık mı kalmalı, kullanıldıkça mı açılmalı?

Kullandıkça açılmalı. Hatta kullandığınız kombide zaman saati varsa gününüzün ısınma saatlerini ayarlayarak etkili bir tasarruf sağlayabilirsiniz. Kombiye saat 8 ile 17 arası kapanma, 18 ile 24 arası açık olma gibi komutlar verebilirsiniz. Eğer düşük ısıda olsa bile sürekli açık bırakırsanız kabarık faturalara alışmalısınız.
  • Paylaş
Bu tamamen binanızın ısı yalıtım özellikleriyle ilgili bir durum. Ben denedim ve yalıtımsız ya da zayıf yalıtımlı binalarda sürekli açık tutmanın daha tasarruflu olduğunu gözlemledim. Yalıtımsız bir binada kombinizi kapattığınızda duvarlarınızın iç sıcaklığı çok kısa bir sürede dışarıdaki sıcaklığa eşitlenecektir. Eve gelip kombinizi açtığınızda ilk birkaç saat duvarlarınız üretilen tüm ısıyı emecektir ki kütlesi havadan kat be kat büyük olan duvarlarınızı ısıtmanın maliyetini azımsamamanız gerekir.
Düzgün yalıtımlı bir binada ise kombinizi kapatsanız dahi duvarlarınızın sıcaklığı günlerce dışarının sıcaklığına eşitlenmeyeceği için çıkarken kapatıp eve gelince açmanın daha tasarruflu olduğunu da gözlemledim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1282 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt