Bilmek istediğin her şeye ulaş

Taşınabilir hard disk almak istiyorum. Sizce nasıl ve hangi markayı tercih etmeliyim?

Western Digital diskleri tavsiye etmem. Özellikle USB bağlantılarında ciddi problemler yaratıyorlar. Bendeki bir external drive (kendi özel kablosu olmasına rağmen) her bilgisayarda çalışmıyordu. Özellikle masaüstü bir bilgisayara bağladığımda Windows diski tanımıyor, ya da tanısa  bile diski dosya transferleri esnasında kaybediyor, ya da diski takar takmaz 'diski okunamadı, formatlanması gerekiyor, Format için Evet/Hayır' gibi bir uyarı çıkarıyordu. O esnada küçük bir dikkatsizlikle format atmamak işten bile değil :)

Sonrasında araştırdığımda, WD Drive'ın bendeki ve bazı modellerinde, power yetersizliğinden dolayı sorunlar oluşuyormuş ve 'Powered USB' denen 2 uçlu USB kabloları ile kullanmadan bu sorunun aşılamadığını öğrendim.

Powered USB için:
google.com/products/catalog?hl=en&cp=5&gs_id=3u&xhr=t&q=usb+y+cable&pq=powered+usb&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&biw=1366&bih=619&um=1&ie=utf-8&tbm=shop&cid=15457520148422895268&sa=x&ei=jrdstp-0k8pt4qta8s38ca&sqi=2&ved=0cdmq8gıwaa

Anladığım kadarı ile WD External Drive'lar optimum performans ile çalışabilmek için daha fazla güce ihtiyaç duyuyor ve birçok bilgisayardaki USB portu ise bu yeterli gücü sağlayamadığından (normal olarak) sorunlar oluşuyor.

Bu arada küçük bir not: USB Powered Y Cable bulmak hiç kolay bir iş değil. Çok ihtiyaç duyulmayan bir kablo olduğundan çok az yerde satılıyor. Ben günlerce araştırmıştım.

Benim tavsiyem maximum performans ve dayanıklılık için Seagate kullanman.
Ürünleri bir karşılaştır istersen:
seagate.com
  • Paylaş
6

Sevda, Aynı sorunu ben de yaşadım, USB Powered Y Cable sadece büyük bir teknoloji markette vardı. O da stoklarında yoktu. On gün kadar bekledikten sonra ulaşabildim. Çok aydınlatıcı bir açıklama olmuş.

Hakan, nedir ? bu tüm bilgeleri yanınza taşıma sevdası anlamadım ki :)) unutun gitsin yahu. yani 300 400 gb lık hard disklerde depoladıınız herşeye gerçekten ihtiyacınız mı oluyor :)) yafu walla olmuyor yaa sağlam bi flash işinizi çok çok görür. gelmeyin bööle teknolojik tüketim çılgınlıklarına. diyom daha da ne diyim ... consume obey die. :)) hadi bay bay.

Sevda, Evet ihtiyacım oluyor @hakkan, depoladığım şeyler müzik, fotoğraf falan olmayınca hard disk tercihim oluyor. Herkesin kullanım alanına göre değişir harddisk veya flashdisk ihtiyacı.

Hakan, müzik resim koymadan salt bilgiyle 300 gb doldurmak demek aşağı yukarı Milli kütüphaneyi elektronik ortama atıp yanında taşımak gibi bir anlama geliyor kimin bu kadar bilgiye ihtiyacı olabilir ki. diyelim ki hiç ingilizce bilmiyorsunuz ama en karışık burger menüsü yada içine onlarca şey katılan bir kahve menüsünü sipariş edeceksiniz . tek kelime ingilizce bilmeden bu siparişi vermenin iki yolu vardır varsa menudeki numarası ile istersiniz yoksa parğınızla ahanda bu diye garsonun gözüne sokarsınız. basit bir yemek siparişi için redhousesözlüğe yada hemen internetten google translate e başvurmasınız.

yani demem o ki bilişim sektöründe değilseniz te teknoloji geliştirmiyorsanız yada sesli görüntülü çok büyük bir arşive ihtyiaç duymayan bir işiniz varsa bu hard dsklerde ihtiyacını yoktur. ama ihtiyaçmış gibi hissetirilip her birimizin evinde birer tane koyacaklar ne kadar dirensekte bu çılgın tüketim pompalamasyonuna.

Sevda, Yanımda bir organım gibi taşıdığımı söylemedim @hakkan üstelik herkesin kendi yaşamı kendi gereksinmeleri.Gerekli ki kullanma ihtiyacı duyuyorum. Kullanmalımıyım kullanmamalıyım diye tartışmaya açmadım. Sadece 'konuyla' ilgili deneyimimi belirttim. Bunun başka yerlere çekilip eleştiri konusu olacağını düşünseydim. Bir çok konuda olduğu gibi yine susmayı tercih ederdim.

Hakan, :)) tartışabilir hale getimek istedim konuyu :) bu başlık çok müsait buna taşınabilir hd almadan önce iyi düşünmek gerektiğine dikkat çekmek istedim sadece. 15 50 tl arası bir bedelle bu sorunu çözebilmek imkanları varken sadece bu yolları araştırmadan taşınabilir hd almak isteyeceklere basit kullanıcı olarak bunu kendiler ile tartışmaları içn yazıyorum sadece :))

Western Digital'in serisi şimdilik fena değil gibi görünüyor. Fiyat/performans olarak iyi. Şu an kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım.
  • Paylaş
Wester Digital 2 TB external harddisk almıştım. Evimde sadece veri depolamak için ve sadece gerektiğinde kullanıyordum, hiçbir yere taşımadım, oynatmadım, düşürmedim vs. ancak şimdi fiziki hasarı oluştu diye düşünüyorum.. İçindeki önemli verilerimi büyük ölçüde kurtardım ancak kurtarma hızım saniyede 500 KB :))) Kesinlikle tavsiye etmiyorum.. Format atması bile şu anda günler sürebiliyor.. Pişmanım :)
  • Paylaş
Bencede WD USB 3.0 500GB ve üzeri iyidir.

Taşınabilir Hard Disk
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1029 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt