Bilmek istediğin her şeye ulaş

Taşınabilir müzik çalar alırken nelere dikkat edilmelidir?

 • Çalma süresi: Her mp3'ün kutusunda çalma süresi yazar. Kimi mp3'lerle kesintisiz olarak 7 saat müzik dinlerken kimileriyle yalnızca 2 saat müzik dinleyebilirsiniz. Üstelik üreticiler pil ömrünü uzun göstermek için de özellikler kısmındaki süreyi sizin orta derecede sesle müzik dinlediğinizi var sayarak belirtir. Eğer uzun süreli çalan mp3 arıyorsanız süreyle mp3'ün fiziki boyutu arasında doğru orantı vardır, bunu unutmayın. Uzun süreli müzik çalmak uzun süreli batarya, uzun süreli batarya, daha çok enerji depolama, daha çok enerji depolama da daha büyük pil, daha büyük pil de daha büyük müzik çalar demektir. : )
 • Batarya tipi: Müzik zevkinin oluşması için öncelikle enerji sorunu olammalı ve bunun için de kaliteli, uzun ömürlü pillere sahip müzik çalar seçmelisiniz. İki tip seçenek var: Ya pilleri çıkarılıp atılan yerine yeni bir pil kullanılan -kalem pil- bir mp3 çalar ya da bataryası kendi içinde monteli olarak bir enerji kaynağına bağlanmak suretiyle şarj edilen mp3 çalar. Eğer sık seyahat ediyorsanız pili değiştirilebilirler sizin için ideal olabilir. Her zaman her yerde bir USB kablo veya batarya kablosu bulunmayabilir. Fakat kalem piller her yerde vardır.
 • Format desteği: Bazı mp3 çalarlar sadece .mp3 uzantı kabul ederken bazılarında bu yelpaze . Mp3'ten . Ogg'ye kadar gider. Eğer yüksek kaliteli FLAC formatlı müzikler dinliyorsanız bunu destekleyen bir mp3 çalar almalısınız. Eğer hem video hem müzik birlikte götürmek isterseniz görüntülü mp3 çalarlar da işinizi görebilir.
 • Taşınabilirliği ve kullanışlılığı: Bir mp3 çalar alacağınız için telefon büyüklüğünde bir şeye gerek yok. Kolay taşınabilir olması ve ekolayzır, şarkı sözü gösterme, ses kayıt gibi fonksiyonlar sizin için daha iyi olabilir.
 • Son olarak mp3 çalar alacaksanız kalitelisini tercih edin. Günümüzde artık cep telefonları birçok mp3 çalar modelinin yerini tutmuş olsa da bazı mp3 çalarlar hala mükemmel bir ses kalitesi sunuyor. Alabilirseniz bunlardan alın. Ben aşağıdaki öneriyi veriyorum, seçim yine de sizin:
  Mp3
  PHILIPS SA4VD404YN/97

  Mp3
  iPod Shuffle 5

  Mp3Sony NWZ-B172FB
 • Paylaş
Aslında karar verirken en önemli kriteriniz hangi müziği dinlediğiniz olacaktır.

 • Mesela metal dinleyen biri için önemli olan aletin ses yüksekliği olacaktır.
 • Pop, jazz, rock, reggae, funk, latin, halk müziği dinliyorsanız önemli olan sesin canlılığı olacaktır.
 • Klasik, akustik enstrümental ya da şan dinliyorsanız en önemli kriter mutlaka aletin çalabildiği formatlar olacaktır.
Benim seçimim olmasına rağmen bir IPod her türlü formatı 128kb/s bit hızlı mp3 (iyi duyabiliyorsanız akustik aletler, özellikle piyanonun ve insan seslerinin basamaklandırılmasını duyabilirsiniz.) olarak hafızasına alacağı için muhtemelen klasikçiler için çok ilginç olmayacaktır. Ses yüksekliği de bazen beni bile tatmin etmeyecek kadar az olduğu için ilk sınıftaki kullanıcılara da uymayacaktır. Ben müzik dinlemeye IPhone'dan devam edebiliyorum, IPod'dan hiçbir farkı yok sonuçta ama IPod sınıfına girmeyen kişiler ses yüksekliği ve daha fazla kalite taşıyabilen formatlar kriterleriyle piyasadaki aletleri denemli ve kıyaslamalılar.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

308 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Müzik çalar alırken nelere dikkat edilmeli?

 • Mp3 çalar alırken nelere dikkat edilmeli?