Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Tatlıdan sonra su içilmez" iddiası doğru mudur? Neden?

Hatta bir atasözü bile var,
"Ye yağlıyı iç suyu donarsa dönsün, ye tatlıyı içme suyu yakarsa yaksın" diye. Bu ne saçma söz demiştim ilk duyduğumda ancak sorup soruşturunca meselenin aslını öğrendim. Şeker su ile birleşince hazmı zorlaşıyor ve vücutta daha fazla kalıyor, o yüzden tatlıdan sonra su içilmesi tavsiye edilmiyor. Kesin bilgi mi, tabii ki değil. Duymuştum bir zamanlar.
  • Paylaş
Tatlının hemen ardından içilen su şekerin erimesini sağlar ve emilimini kolaylaştırır ancak bu istenmeyen bir durumdur. Çünkü emilden şeker karaciğerde yağa dönüştürülür
  • Paylaş
Her türlü işkenceyi destekleyen bir atasözümüz vardır. Eğer tatlıdan sonra su içilmeyecek olsaydı insan tatlı yeyince susamazdı ve tatlıcılarda su bulunmazdı. Yok şeker erir yağa dönüşür falan ise tatlı yenmemelidir çünkü yağa dönüşmese karbonhidrata dönüşüp yine bir şekilde vücuda zarar verecek. Burada yazılan iddiaların tam tersini destekleyen bir iddia da ben ortaya atayım. Tatlıdan sonra içtiğiniz su dişlerinizdeki şekerin %90 gibi büyük bir kısmını yıkar ve diş çürümelerini önler.
  • Paylaş
3

Ayşe Gültekin, Çürükleri önlemez, keşke öyle olsaydı.

Şaman, Nasıl yani, şekerin büyük kısmının dişlerden temizlenmesi çürükleri önlemez mi?

Ayşe Gültekin, Yapışkan olduğu için sadece suyla dişlerden uzaklaştırılamaz. Bir de şeker ve bakterilerin oluşturduğu asit ( çürüğe sebep olur ) suyla nötrlenemez

Evet çünkü kilo yapar.
  • Paylaş
1

Bazarov, Suyla ne ilgisi var? Biraz daha açıklarsanız memnun olurum.

Atalarımız demiş ki: Ye yağı iç suyu donarsa donsun ye tatlıyı içme suyu yakarsa yaksın. Tatlıdan kasıt sanıyorum pekmez bal vs. Yoksa şekerpare için olduğunu sanmıyorum :)
  • Paylaş
2

Kubra. Cemoo, Yo şimdiye kadar öyle yapıyorduk bişey olmuyordu bence devam yok ole bişey

Adem Ekinci, Atalaramız dedi ise bir bildiği vardır.Bir şey olmadığını nerden biliyorsun. Eski gençler nerde şimdi gençler nerde. Çabuk hastalanıp zor kalkar olduk. Tabi obeziteye gidişi saymıyorum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

450 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt