Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tavuklar neden kahverengi, bej ve beyaz yumurta yumurtlarlar, renk farklarının nedeni nedir?

Farklı renkte yumurtaların olmasının sebebi tavuk cinslerinden kaynaklanıyor. Kesin olmamakla birlikte tavuğun kulak rengi ile yumurtladığı yumurta rengi arasında bir bağlantı olduğu söyleniyor. Mesela kulak lobları beyaz olan tavuklar vücut tüyleri hangi renk olursa olsun beyaz yumurta yumurtlar. Kulak lobları kırmızı ise beyaz dışındaki renklerde yumurtluyorlar. Genel bir gözlem. Tavuk

Dünyanın en yaygın yumurta renkleri ise kahverengi, krem ve bej renkleridir.
Çok ilginçtir ki mavi yumurtlayan tavuklarda bulunuyor. Araucana cinsi olan tavuklar sadece mavi yumurtluyor. İlk olarak Amerika'da Şili'de görülen bu tavuklar önce ABD götürülüp çoğaltılır daha sonra da dünyaya yayılmış.

Tavuk

En koyu renk yumurta ise 'Marans' cinsi tavuklara ait. Bu tavuklar 1900'lü yılların başında Fransızlar tarafından icat edilen bir tavuk cinsidir. Yumurta renkleri koyu çikolata renkleri ve nesillere göre bordoya dönmektedir yada kızılımsı kahverengi.

Tavuk
  • Paylaş
Farklı renklerde yumurtaların olmasının sebebi tavuk çeşitliliğinden kaynaklanıyor. Örneğin Romanov ırkı bir koyunun yılda iki kez doğum yapması ve 5-6 taneye varan kuzu vermesi tamamen ırksal özelliklerinden dolayıdır. Aynı olayı Akkaraman koyunundan beklemek sıradışı olacaktır. Tavuklarda bazı hayvanlar gibi spesifik varlıklardır. Yumurtalarının farklılığı da ırkları ilgilidir.
  • Paylaş
Yumurta kabuklarının renklerindeki farklılık tamamen genetik olup kabuğa renk veren boya maddesine ve yumurtlayan tavuğun cinsine bağlıdır. Hangi tavuğun ne renk yumurtlayacağını öğrenmek için tavuğun kulak memesine bakmak gerekir. Eğer tavuğun kulak memesi beyazsa, yumurtası da beyaz olacaktır. Eğer kırmızı ise, yumurtası da daha koyu renkli olacaktır. Yumurta sarisinin renginin açik veya koyu sari olmasi, tavuga yedirilen yemin cinsi ile ilgilidir
  • Paylaş
Güzel soru olmuş bence
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7042 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları