Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tayyib Erdoğan, oy oranını yükselterek yeni Cumhurbaşkanı olacak, sandıkların %50'si açıldı ama sonuç değişmeyecek gibi duruyor ne düşünüyorsunuz? Tayyib Erdoğan'ın oyunu yükseltmesini neye bağlıyorsunuz?

İkinci soruya cevap vereyim.

Tayyip Erdoğan'ı severiz ya da sevmeyiz ama bu noktaya gelene kadar hem sabretti hem çalıştı.

Sabretti derken, Refah Partisi'nden belediye başkanı adayı gösterilmesinden, şiir okudu diye yargılanmasına, hapse girmesinden, çıkmasına, milletvekili olmadan parti genel başkanı olmasına kadar hep bugünü bekledi.
'Mahkemeye gitmem' demedi, 'hapse girmem' demedi, 'parti genel başkanıyım, milletvekili değilim ama başbakanlık görevini bana verin' demedi, 'Türkiye'nin salt çoğunluğuna sahip iktidara dayanarak cumhurbaşkanı adayı ben olmalıyım, Abdullah Gül olmamalı' demedi.
Çalıştı derken, siyaset arenasından küsüp gitmedi.

Tayyip Erdoğan'ın vaktiyle açıkça ifade ettiği doğruları gözden kaçırmamak lazım.
Mesela, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinde, diğer parti adaylarının yenişememesinden dolayı kendilerinin öyle çok oy almamasına rağmen kazandıkları gerçeğini kabul etti.

Aslında Tayyip Erdoğan oyunu çok yükseltemiyor, diğerleri kendi oylarını yükseltmek için yeterince çalışmıyorlar.

Yeterince çalışınca, çalışmanın galibiyetle sonuçlanabileceğinin örnekleri çok yakın geçmişte mevcut. Örneğin, bir önceki yerel seçimde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı CHP'nin alması gibi. Bir diğer örnek, Kılıçdaroğlu'nun yeni genel başkan seçildiğinde sandıklarda görevli partililerin sandıktan ayrılmaması yönündeki telkininin işe yaraması gibi.


Bu seçimde çatı adayın propagandası zayıftı. Halkın algısına hitap eden bir propaganda ile durum farklı olabilirdi.

Bir de şunu yabana atmamak lazım, seçim adil şartlarda gerçekleşmedi. Yani seçim yasakları uygulanmadı. Propaganda sürecinde örneğin Başbakan Hızlı Tren açılışı gibi gövde gösterilerinde bulundu. Ülkede başkanlık sistemi olmadığına göre, bu tür bir ilkin gerçekleştiği seçimden belli bir süre önce başbakan görevinden ayrılmalı ya da genel seçimlerdeki gibi bazı törenler yapılmamalıydı.

Çatı aday İhsanoğlu'nun başarısızlığı ya da başarısı gibi bir yorumda bulunmak zor, çünkü şartlara göre oy oranını çıkardı. Adayı destekleyen partilerin çoğu sağ partiydi ve CHP'nin pazarlığa oturduğu genel başkan sayısı çok olunca, ister istemez kendine pek de uymayan bir aday üzerinde uzlaşmak zorunda kaldı. Türkiye'nin ikinci çok oy oranına sahip partisi olmanın ağırlığını, fazla genel başkanla pazarlık yapmaya karşı hafifletmek zorunda kaldı.

Esasında İhsanoğlu, MHP'nin vitrinine yakışan adaydı.

Demirtaş'ın aday olması, radikal söylemlere sahip bir politikacının merkeze doğru yol alması açısından olumluydu. Yalnız seçim sonuçları haritada gösterilince yine de etnik temele dayalı oy aldığı gerçeği yadsınamaz.

Seçim sonuçlarında tabii ki ilk göze çarpan Tayyip Erdoğan'ın ilk turda ve salt çoğunlukla seçimi kazanması. Bundan sonra bakılması gereken, İhsanoğlu'nun ya da Demirtaş'ın ne kadar oy aldıkları değil; ne kadar kişinin sandığa gitmediğidir.
  • Paylaş
Makine onun ister yükseltir ister alçaltır.
  • Paylaş
Böyle bir sonuç bekleniyordu zaten adam 12 yıldır tüm zorluklara ve onu indirmeye çalışanlara karşı dimdik ayakta durabildiyse Cumhurbaşkanlığını hak ettiğini düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

193 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları