Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tayyip erdoğan %52,2 lik bir oranla yeni cumhurbaşkanı seçildi. Ne düşünüyorsunuz ve Türkiye'nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Siyasetten çok anladığımı iddia edemem. Neden derseniz, olmuş olayları değerlendirebiliyorum genelde. Geleceğe yönelik kestirimler de yaparım ama örneğin bir gazeteci gibi haber kaynaklarına sahip olmadığım için haddimi de bilirim.

Yine de naçizane gelecek hakkında değerlendirme yapayım.

Televizyon kanallarında yayınlanan Erdoğan'a dair propaganda reklâmlarından ve kendisinin meydanlarda yaptığı konuşmalardan anlaşılan o ki, Türkiye'nin başkanlık sistemine geçmesi için çalışacaklar.

28 Ağustos 2014'te Erdoğan cumhurbaşkanı olunca, muhtemelen emanetçi bir başbakan atayacak. Daha sonra, Parti, olağanüstü genel kurula gidecek ve yine muhtemelen bu kişiyi genel başkan seçecek.

Erdoğan'ın ve AKP'nin propaganda sürecindeki söylemlerinden anlaşıldığına göre, başbakan (hükûmetin başı) gibi icraat yapan bir cumhurbaşkanı olunacağının vurgusu açık ya da zımnî bir biçimde yapıldı.

Aslında bu, Erdoğan'ın tek başına ihtirası ya da ideali değil. Çünkü, Erdoğan'ı, Pınarhisar Cezaevi'nden bu noktaya taşıyan kurmaylarını unutmamak lâzım.

Bu önemli isimler, (değiştirme imkânları olduğu halde) parti tüzüğündeki üç dönemden fazla milletvekili seçilmeme maddesine karşı gelmeyerek aktif siyasetten çekileceklerini söylediler.


Önümüzdeki genel seçimlere kadar, Köşk'te Erdoğan, emanetçi genel başkan ve başbakan ve parlamentodaki kurmaylarla birlikte, başkanlık sistemine dair hızlı bir düzenleme içerisine girilebilir ve önümüzdeki genel seçim bu şartlarda gerçekleşebilir.


Siyaset yapmak enerji işi. Her ne kadar emrinizde uçaklar, otomobiller, valizlerinizi taşıyan adamlar olsa da neticede bu bir koşuşturmaca. Seçim dönemlerinde koşuşturduğunuz gibi, seçildiğiniz zaman da meydanı boş bırakmayacaksınız. İşte bu önemli kurmaylar, 'Başkan'ın kuracağı teknokrat kabinesinde 'milletvekili olmayarak' bakanlık görevi alabilirler. Hatta başkan yardımcılığı makamı tesis edilirse burada da görev alabilirler.


Bu kadar kelâm etmeme rağmen bilmediğim konu ise şu:


Başkanlık sistemi için külliyen bir anayasa değişikliği mi lâzımdır, yoksa mecliste anayasanın bazı maddelerinde değişiklik yapmak yeterli midir? Eğer anayasa değişikliği sözkonusu ise araya bir de referandum süreci girecektir.
  • Paylaş
Recep Tayyip Erdoğan, yzekcoy aldğıdankoç oykllanmyanlrdüşndürorineb ... İşte öyle
  • Paylaş
Yol yapar , hastane yapar. Başka hiç bir şey yapamaz.
  • Paylaş
2

Zeki Kaya, olsun olaya iyi yönünden bakalım en azından başbakan değil. :)

Siçtik.:)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

269 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt