Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bundan sonraki süreçte AKP ve Türkiye'de neler olur?

Beklenen oldu. Bundan sonraki süreçte AKP'ye bir kukla aday seçilecek ve cumhurbaşkanının yetkileri RTE'nin daha önce de belirttiği gibi arttırılarak başkanlık benzeri bir düzene geçilecek. RTE tabii ki yine seçilecek, seçilmese de seçilmesi için her yol denenecek ve sonuçta sandıktan RTE çıkacak. Ardından RTE'nin öngördüğü süre boyunca ileri demokrasi treninde devam edeceğiz.
Tüm Müslümanlar gibi sonuçta RTE'nin de nihai amacı şeriat olduğuna göre (muhafazakar bir Müslüman olduğunu varsayarsak) şeriat yolunda önemli adımlar bizi bekliyor olabilir. Tabii bu şüpheleri AB'ye bir tehdit olarak kullanıp AB yolunu açmak da istiyor olabilir. IŞİD MİT TIR'larıyla desteklenmişti, hala terörist ilan edilemiyorlar, o yoldan da gidilebilir, sonuçta onlar da müttefiklerimiz.
Ülkenin çoğunluğu şeriat istemiyor. Halk şeriatı kaldırabilir mi, orası da muğlak. Henüz zatı muhteremin cumhurbaşkanı seçilmesinden sonraki politik süreç konusunda bir tahmin yürütmek için çok erken.
Başkanlık çok muhtemel. Bence şeriat ve AB süreci ivmelenmesi konuları muğlak.
  • Paylaş
Erdoğan öncelikle 3 dönem kuralının kurbanı oluyordu ki cumhurbaşkanlığına adaylığını koydu. Büyük ihtimal 1. Turda kazanır ve başbakanlığa Ahmet Davutoğlu yada Numan Kurtulmuş başbakanlık yapar. Yine de düzen aynısı gibi işler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR