Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tayyip Erdoğan'ın Suriye'ye karşı cephe almasının nedeni Esad'ın Şii kökenli olması mıdır?

Tayyip için din, dil, Irk, milliyet farkı yoktur tek hedefi elindeki gücün gitmemesi. Esad ile ailecek bodrumda kamp yapmışlardı, akşam yemeklerine gidip gelirken esad halkına zulüm yapmıyormuydu, tayyip sadece abisi ABD ve kankası israilin suriyeye vur emrini almamıştı. Abd ve israil, suriye yi gözden çıkarınca aynı gece esad ile tayyip arasındaki o büyük dostluk bitti insan insana böyle birşeyi kavga da yapmaz. Ama emir büyük yerden olunca daha dün akşam yemeğine gidip geldiği esad , tayyibin 40 yıllık azılı düşmanı oldu.

Allah kimseye böyle dost vermesin.
  • Paylaş
Esad, zannedilenin aksine kendi vatandaşlarına zulüm yapan, onlara insanlık dışı muamele gösteren bir ülke lideri değildir. Hatta Esad, ülkeyi dini boyuttan çıkarıp daha laik temellere oturtmak istemiştir. Bu durumu gören ABD ve Avrupa devletleri ise olaya müdahil olmuşlar ve o coğrafyada işlerine gelmeyen bir rejimi, özgür insanları istememişlerir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı da bunlara yanlış politika sebebiyle alet olmuştur. Ayrıca Erdoğan, laik komşular yerine eski sistemle devam eden komşusunu istemektedir. Olayın Şiilik boyutuna indirgenmesi bu aşamada söz konusu değildir.
  • Paylaş
Neo-Osmanlıcılık. Bütün sebep bu.
  • Paylaş
3

Hakan, Ne o Osmanlıcılık :-)

Uğur Çakmak, Bir klasik Hakan yorumu daha :) İlgiyle takip ediyorum efendim

Hakan, Bil mukabele efendim. :-)

2002 yılı ve sonrası itibariyle Türkiye-Suriye ilişkilerinin düzeldiği ve komşu ilişkilerle sıfır sorun politikasını gidildiği bir döneme girildi. Erdoğan ve Suriye halkı Esad'dan ülkesi için reform beklerken, ilişkiler de iyiye doğru gidiyordu. İki ülke arası ilişkilerin iyi olduğu bu sırada da Esad Şii kökenliydi, sadece mezhep üzerinden politika izlense Erdoğan'ın başta olduğu o dönemde de ilişkiler düzeltilmezdi. Keza 2000 öncesinde de Suriye ve Oradoğu ile ilişkilerimiz iyi değildi, ülkemiz ABD'ye yönelmişti. O dönem için de Ortadoğu Şii o yüzden Hristiyanlara yöneldik gibi bir kaidenin savunulacağını düşünmemekteyim. Nitekim Esad reform yapmak yerine babasının getirdiği baskı ve şiddetin arkasında olduğunu belirtip bu şiddeti daha da artırınca, iki lider arasındaki iyiye giden ilişkiler bozuldu. Bu hem Esad'ın ülkesine yönelik şiddet politikalarından kaynaklanmaktadır, hem de Esad sonrası Suriye için bir hazırlıktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1288 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt