Bilmek istediğin her şeye ulaş

Taze meyve ve sebze tüketilirken nelere dikkat edilmelidir?

1. Taze tüketilmelidirler. Mümkün oldukça kabuklar iyi yıkanıp soyulmamalıdır. Bir çok farklı vitamin ve mineral dış kabuklarda bulunur ve soyarak biz de onlardan vazgeçmiş oluruz.

2. Yıkayıp hazırladıktan sonra en kısa sğrede tüketilmelidirler. Çünkü zaman geçtikçe vitamin değeri azalır.

3. Sebzeleri pişireceğimiz zaman çok küçük doğramamak gerekir, her bıçak darbesi ondan alacağımız besin değerini bir miktar daha azaltacaktır. Az suda pişirmek yada kendi suyunu bıraktırarak pişmesini sağlamak çok sağlıklıdır.

4. Sebzeleri çok pişirmemek gerekmektedir. Hafif diri bırakırsak, içerisindeki B ve C vitaminleri kaybolmaktan kurtulurlar.

5. Tabiki meyve ve sebze suları da çok sağlıklıdır ancak posa kısmı da bir çok değer içerdiğinden meyve yada sebzenin bütünüyle tüketilmesi en sağlıklısıdır.

6. Dondurulmuş meyve ve sebze kulanıyorsanız, çözdürme şartlarına mutlaka uymalısınız. Pişireceğiniz günden 1 gün önce 0-4 dereceye buzdolabına çıkarın ve çözünürken bakteri oluşumunu engelleyin.

7. Çimlenmiş patatesler kesinlikle tüketilmemelidir. Patlıcanın çiğ tüketildiğinde bizi zehirleyebilecek olan maddesi SOLANİN burada da karşımıza çıkmaktadır.
Çimlenen yerlerde ve çevresinde bu madde artar.

8. Konserve meyve ve sebze tüketiyorsanız ise de mutlaka konservenin içerisinde bulunan suyu atmayın. Ayrıca bombe yapmış konserve kutusu görürseniz, bu konservenin içerisinde mikrobiyal bir hareketlilik olduğunun göstergesidir. Bu konserveleri asla satınalmayın ve rafta görürseniz multka bir yetkiliye haber verin.

  • Paylaş