Bilmek istediğin her şeye ulaş

TBK.Madde 15; 'imzanın el yazısı dışında bir araçla atılması, ancak örf ve âdetçe kabul edilen durumlarda ve özellikle çok sayıda çıkarılan kıymetli evrakın imzalanmasında yeterli sayılır' diyor. Islak el yazılı imza dışında hangi örnekler vardır?

2-) Islak imza yerine ''imza kaşesi'' yasal olarak uygun mudur?Hangi şartlarda ya da sözleşmelerde ıslak imza yerine geçerli olur ?3-) ''Çok sayıda'' derken ki kasıt nedir ? Sayı olarak bir sınırlama var mıdır? 5, 10 , 20 gibi ... ?Düzenle
İmza yeterlilik, kabul, red onayı olduğu gibi aynı zamanda bir sunum onayıdır. Bu sebeple hukuki olayda bu vasıflara sahip her türlü işaret imza kabul edilebilir. Noterlikte onay almış parmak izi, mühür, yetkili satıcıdan alınmış e-imza. Islak imza yerine geçer. Ayrıca tahvil, para. Hisse senedi , piyango biletleri gibi sayısal olarak çok olan değerli kağıtlarda baskı yoluyla imza edilebilir.
  • Paylaş
Üstünden kopya usulü, bakarak kopya usulü, serbest taklit usulü, imzalı pul nakli, bilgisayar yardımıyla oluşturulan sahte imzalar ve uydurma imzalar da ıslak imza dışında verilebilecek örneklerden olabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

122 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt