Bilmek istediğin her şeye ulaş

Team Foundation Server ne işe yarar?

Team Foundation Server (TFS) yazılım ekipleri için gerçekten çok büyük kolaylıklar sağlayan bir "Source/Version Control" yani "Kaynak Kod/Versiyon Kontrol" sistemidir.

Kısaca şöyle özetleyelim; 3 tane yazılımcı düşünün ve bunlar belirlenmiş iş paketleri doğrultusunda kod yazacaklar. Ancak; yazılıma programcılar tarafından eklenen kodların tüm proje üzerinde etkin olabilmesi için bu kodların bir araya getirilmesi gerekecektir. İşte TFS bu noktada devreye girer. TFS ile tüm kaynak kodlar bir sunucu üzerinde tutulur. Bu sunucu yazılımcıların bilgisayarlarından gelen kod parçalarını alır, birleştirir, versiyonlar ve tüm projenin bir bütün halinde kodlanabilmesine olanak tanır. Bu, TFS'in ana işlevidir ve bu konuda gerçekten çok başarılıdır.

Bir kod karşılaştırma ekranı görünümü:

Microsoft Visual Studio

Bunun yanı sıra, kimin hangi kod parçasını yazdığını, ne zaman gönderdiğini, hangi versiyonun kimler tarafından değiştirildiğini, yazılan kod satırlarının çeşitli istatistiklerini, hangi yazılımcının hangi kod dosyasına erişip erişemeyeceğini ve buna benzer bir çok işlevi yerine getirir.

Ayrıca, bunlara ek olarak, önemli diğer bir nokta ise, TFS ile Task (Görev) ataması ve paylaşımı yapabilmenizdir. TFS ile yazılımcılara görevler atayabilir, bu görevlerin (örneğin bir bug fix için) hangi kod dosyasında ve hangi satırda düzenleme yapması gerektiğini bile oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu görevler yazılımcı tarafından tamamlandığında atanan görevin tamamlanma süresine göre size yazılımcı hakkında ek bilgiler sunabilir.

Son olarak, TFS ile tüm bu işlemleri gerçekleştirirken tümü ile Microsoft ürünleri ile entegre çalışırsınız ve mail sisteminden tutunda Office Project gibi proje yönetim araçlarına kadar bir çok Microsoft aracı ile entegre biçimde işlerinizi yönetebilirsiniz.

TFS web sayfası: visualstudio.com/tfs
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1130 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt