Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tecavüzün ruh sağlığına etkileri nelerdir?

Tecavüzün kelimesinin karşılığı; gönülsüz bir kurbanı zorla cinsel bir eğleme katmaktır. Ruh sağlığının bozulması insanın yaşamı boyunca olumsuz her koşulda gerçekleşebilir. Tecavüz de yaşanabilecek olumsuzluklardan birisidir ve ruh sağlığını en yıpratıcı olaylardan birisidir.

Tecavüz sadece zorla cinsel birleşme olarak görülmemelidir. Hangi cinse yapılırsa yapılsın insanı vahşice aşağılayan bir eylemdir. Tecavüze uğrayan kişiye kurban demek hiç de yanlış olmaz. Çoğunlukla kurbanlar kadındır ve bu uğradığı vahşi saldırıda hiç suçunun olmamasına rağmen yetkililere bildirmekten bir çoğu çekinmektedir. Bu durumu içinde yaşar. Tedavi edilemeyen bu hastalıklı durum kişinin ruh sağlığının bozulmasına yol açar.

Tecavüz sonrası mağdur olan kişide bir çok duygu barınır. Hepsini birden yüklenmek kişiyi zor bir duruma sokar. Utanç, aşağılanma, sıkıntı hissi, şaşkınlık, öfke, depresyon , travma sonrası stres bozukluğu ve sıkıntı ile giden bir çok rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bunların dışında bir de kişi tecavüz olayına kendinin neden olup olmadığı sürekli sorgular.
Tecavüze uğrayan birisi bunu açık etmez. Bunu kanıtlayan bir haber örneği paylaşmak istiyorum;


' Geçtiğimiz yıllarda İngiliz gazetelerinde insanı şoke eden bir haber yer almıştı. Bir İngiliz tecavüz ettiği bir kadının şikayeti üzerine tutuklandı ve soruşturmanın ilerlemesiyle, bu kişinin son iki yıl içerisinde 1, 000'den fazla kadına tecavüz etmiş olduğu ortaya çıktı. '


Haberde de gördüğünüz gibi tecavüz sadece gelişmemiş ülkelerde saklanan bir eylem değil. Kadın her yerde kadındır ve onlara bu utancı yaşatan insanların saklanmasına göz yummayın. !

Çocukların uğradığı taciz ve tecavüzler ilerideki yaşantısını büyük oranda etkiler. Eğer bunun farkındaysanız ve susuyorsanız onu bu yanlışa mahkum ediyorsunuz demektir. Tedavi edilen ve yardım alan herkes ruhsal sağlığına kavuşabilir.

Mağdur kendi saklayabilir ancak sizler bunu anlayabilirsiniz!

Peki ama nasıl?
  • Tecavüzden hemen sonra “şok dönemi” yaşanır. Bu dönemde kişide hafıza kayıpları, algılama bozuklukları, donukluk, konuşamama ya da sanki hiçbir şey olmamış gibi yapmak gibi davranışlar görülebilir.
  • Kendini bir türlü temiz hissetmiyorsa
  • Yalnız kalmaktan korkuyorsa
  • Kabuslar görüp uyku sorunu yaşıyorsa
  • Yeme alışkanlıkları değiştiyse
  • Bulantı ve kusma
  • Erkeklerden kaçıyor ve temas kurulduğunda aşırı tepki veriyorsa bunlar bir işaret olabilir.
Tecavüz
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1254 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt