Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tedbir nafakası nedir?

Tedbir nafakası, Medeni Kanun mad. 197/2 ve mad. 169’da düzenlenmiştir. Bu nafaka, boşanma ve ayrılık davası açılmadan önceki dönemde evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin taraflarca yerine getirilmemesi, birlikte yaşamaya ara verilmesi halinde ve boşanma ve ayrılık davası açılması sırasında, hak sahibinin mali yönden desteklenmesi suretiyle evlilik birliğini kurtarmak amacıyla öngörülmüştür.

Ayrıca Medeni Kanun’un değişik maddelerinde tedbir nafakası mahiyetinde başka düzenlemeler de mevcuttur.Batıl bir evlilik hakim kararıyla sona erdirilebilir.Bu karara kadar geçerli bir evliliğin tüm sonuçlarını doğurur (MK. Mad. 156). Butlanla sakat evlilik sona erdirilinceye kadar eşler,MK: mad. 169 ve 197/2’nin tanıdığı nafaka talep etme ve ayrı yaşama haklarına sahip olacaklardır.

Çocuklar lehine de tedbir nafakasına hükmedilebilir. MK: mad. 185/2 gereğince, eşler, evlilik birliğinin devamı süresince çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermek mecburiyetindedir.Hakim, boşanma ve ayrılık davası açılmadan önceki dönemde taraflardan birinin veya her ikisinin isteği üzerine aile sorumluluklarını yerine getirmeyen tarafı uyarır ve yükümlülüklerini yerine getirmeye davet eder.Yerine getirmemesi halinde, tedbir nafakasına karar verir.Boşanma ve ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince, çocukların bakımına dair gereken önlemleri kendiliğinden alır ve geçimine hangi ölçüde katkıda bulunacağı hakim tarafından belirlenir.Çocuğun bakımından kast edilen sadece maddi katkı değildir.Çocuğun ruhen ve bedenen gelişimi için gerekli tüm giderleri kapsar.


Kaynak:eyvahbosaniyorum.com/tedbir-nafakasi.ht...
  • Paylaş
2

Redeye, O sitenin ismi neymiş öyle yahu :D

June, Bende daha şimdi farkettim:D ama begüm güzel araştırma yapmış.

geçimini sağlamayan eş için hakimin alacağı önlem “tedbir nafakası”dır. Tedbir nafakası isteyen kişide kusur gözetilmez. Bu “tam kusurlu” eşin dahi tedbir nafakası isteyebileceği anlamına gelir. Eşlerden biri hem kendisi için hem de ortak çocukları için tedbir nafakası isteyebilir. Hakim tedbir nafakası hakkında karar verirken eşlerin sosyal ve ekonomik durumlarını inceler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

730 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları