Bilmek istediğin her şeye ulaş

Teflon tava kullanmanın sağlık açısından sakıncaları nelerdir?

Yemekler pişirirken teflon tavaların yapıştırmama özellikleri mevcuttur ve en çok bu özellikleri ile sevilip tercih edildiler. Çok uzun sürdü saltanatları hala da devam etmekte ama şükür ki azalarak..

Teflon

Teflon üzerine yüzlerce araştırma yapıldı. Aslında teflonun piyasaya çıkışı FDA onayından sonra gerçekleşti. Çok büyük iki firmanın ortaklığında teflon tencereler tavalar üretildi. Bunlardan biri Dupont biri de BASF. Ancak haklarında açılan tüm davaları kazandılar.

Teflon içerisindeki bahsi geçen zehirli madde fluorine, kısa adı PFCs 'dir. Bu kimyasal maddelerin yapışmasına karşı rezistansı sağlayandır, kir ve leke sökücü özellikleri de vardır.

Ayrıca teflon ile aynı madde kumaşların yağmur geçirmemesi için kullanılan Gore-Tex denilenle aynıdır.

Amerikada son yapılan araştırmalarla birlikte insanların kanlarında teflonun ısınması ile ortaya çıkan zehir PFOA bulundu ve daha sonra EPA tarafından tüm zararları ortaya konuldu. Hem insanlara hem de doğaya olan zararları ile ilgili bir rapor hazırlandı.

Teflonun diğer zararları ;

  • Kanseri tetikler
  • Karaciğer rahatsızlıklarına neden olur
  • Tiroid bezinin çalışmasını bozar
  • Doğum kusurlarına neden olur

  • Paylaş
Teflon tavalar PFON adında bir madde içerir ve bu madde pişirilen yemeklere geçer.PFON başta kanser olmak üzere başka sorunlara da yol açar.Kadınlarda düşük riskini arttırır ve tiroid hastalıklarına neden olur.Teflon tavanın dibindeki tabaka yıpranmaya başladığı anda o tavayı kullanmamak gerekir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

949 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları