Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tefsir ve meallerdeki çeşitlilik ve en temel konularda bile görülen ihtilaflar Kuran hakkında şüphe etmek için yeterli değil midir?

İnananlar için tabii ki yeterli değildir. Günümüzde bırakın her ülkeyi her sosyal katmanda ayrı bir İslam yaşanır ve hepsi kendi versiyonlarından tamamen emindir. İslam için Allah adına kafa kesen de Müslüman, başını örtmese de ramazanda orucunu tutan aydınlanmacı da Müslüman. İnananlar zaten şüphe etmemeyi ilk şartlardan biri olarak görürler ve inanırlar. İnancın mantıksal, bilimsel bir açıklaması yoktur da aranmaz da. İnanmayanlar da zaten inanmazlar, çelişkili ya da değil zaten kutsal kitabın hiçbir versiyonu onlar için geçerli değildir.
  • Paylaş
Kesinlikle yeterli değil.

Öncelikle bir çok tefsiri ve meali incelemiş bir arkadaşınız olarak söylüyorum ki Türkçe Kuran Tercümeleri maalesef çok yetersiz olmasına rağmen Kur-an'ı Kerim temeli sayılacak konularda derin ihtilaflar yok.

Zamanın ve şartların gereklerine uygun olmaya kendisini zorlayan bazı mütercimler dışında Kur'an'ı diğer meallerden farklı halde meallendirenler yok.

Şayet kafanıza takılan Kuran'daki hükümlerse o konuda da tartışabiliriz ancak Kuran hakkında şüphe etmek için meal ve tefsirlerdeki basit ihtilaflar kesinlikle yeterli değil.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

137 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları