Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tek başına işletim sistemi yazmak manyak işi midir?

Bir ülke bile yazamıyorsa tek kişinin yazmaya kalkışması ilginç olur :)
  • Paylaş
Bir işletim sistemi yazmak için şuan çok geç.
İşletim sistemi birikim işidir. Windows'u düşünecek olursak şu an oturup sıfırdan kişi değil Microsoft bile yazamaz çünkü ömür yetmez yazmak için.
Peki şu an windows nasıl yazılmış o zaman?
Şu an yazılmamış Windows, ilk yazıldığından bu yana yazılıyor ve sürekli üzerine bir şeyler eklenerek devam ediyor. İlk Windows olmasaydı şu anki versiyonları da olmazdı (olmasaydı olmazlardı :)). Mesela şu an Windows'un arşivini silecek olursak, bir daha yazmaları için bilgiye değil de zamana ihtiyaçları vardır. İnsan sayısını arttırarak bu zamanı kısaltabilirler, ama kafi olmayacaktır.

Şöyle bi analojiyle olayı noktalayım: Bir insan ömrü boyunca sadece sayı saysa kaça kadar sayar? Bu sorunun cevabı işletim sisteminde mevcut kod satırından daha azdır. Senin ağzından çıkan her sayı bir kod satırı olsaydı işletim sistemini yazamazdın. Tabi gerçekte kod yazarken mimari, organizasyon, yönetim, hata ayıklama vs vs vs sorunlar da olacağı için manyak işi denebilir :)
  • Paylaş
Yazar hemde aslan gibi yazar. Walla yazar, basit bir kullanıcı gözü ile ve bir zamanlar ne olaki bu linux diye meraklanmış, Koç gibi windows varken oturup internette basit bir ethernet kartı için sürücü programı yazdığımı bilirim. O zaman kişiselleştirebilir işletim sistemini keşfetmiştim. Stok hdd yi açıp ekrana ışık düşürebilşyorsan zaten işinyüzde ellisi bibitmiştir. Yazılırmı walla yazılır. Ama ömrün yetermi işte orası muallak : -)
  • Paylaş
İşletim sisteminden tam olarak kastınız nedir? Bir çok farklı işletim sistemi vardır.
Real-time mı? Embedded mı? PC, Mobile, Car, Airship O/S v. S...

Eğer Windows gibi gelişmiş bir işletim sistemi diyorsan evet, mantıksızdır.
Linux gibi bir işletim sistemi ise, daha mantıksızdır ;)
(2. Bir Linux'e ihtiyaç olmadığını düşünüyorum.)

User interface olmayan veya basit seviyede olan bir işletim sistemleri geliştirilebilir ama gerçekten geçerli bir nedeninizin olması gerek. ;)

Tabii, Microsoft, Google, Apple gibi güçlü bir finansman ve engineer ekibiniz varsa bugünde yazabilirsiniz, yarında yazabilirsiniz, 10 yıl öncede yazabilirdiniz.

Windows gibi gelişmiş işletim sistemlerinde 50 milyon satır civarında kod olabilir ama bunun hepsi kernel değildir. Ekstra özellikler ve donanımlar geldikçe sürekli destekleyecek ve güvenliğini sağlayacak ek kodlar eklemeniz gerekiyor. Sabit bir platform için işletim sistemi geliştirirseniz bunlara ihtiyacınız olmaz.

Ayrıca, böyle bir kararı almadan önce ciddi bir yazılım ve O/S bilginiz olması gerekli. Her programcı işletim sistemi yazamaz. Yazabileceğini düşünüyorsanız; kernel.org buyursun bir özelliklik eklemeye çalışsınlar bakalım.

“UNIX, temelde basit bir işletim sistemidir, ama bu basitliği anlamak için bir dahi olmanız gerekir. ” - Dennis Ritchie

Devletler ve güçlü firmalar isteseler işletim sistemi geliştirebilirler ama neden? Sorusuna cevap bulmanız gerekli. İnsan alışkanlıklarını değiştirmek çok zor ve Microsoft ölümcül hatalar yapmıyor maalesef. Eğer öyle olsaydı hazırda bekleyen çok IT firması vardı.

Ayrıca bir çok devlet, askeri ve özel alanlarda kullanılmak üzere (ilginç şekilde Türkiye'de) özel sürüm kapatılı Linux dağıtımları oluşturmakta.

Eğer işletim sistemi geliştirmek gibi bir hevesiniz varsa. Yıllarınızı harcayıp sonunda %150 fail etmeden önce bu zamanınızı Linux öğrenmek ve programcılığınızı geliştirmek ile geçirin. İleri de Linux kernel üzerinde çalışabilir, destek olabilirsiniz.

GitHub üzerindeki Linux kernel repo'su: github.com/torvalds/linux

Başarılar.
  • Paylaş
Bu aralar kolon donatı çizim programı yazıyorum. Her gün gittiğim bir arpa boyu yolu düşünüce zaten yaptığım bile bana deli işi gibi geliyor. Bir işletim sistemini bir kişinin bir ömürde bitirebileceğine inanmam.
  • Paylaş
Evet manyak isidir. Tek bir kisi yazabilir mi? Evet. Linux tek kisi tarafindan 6 ayda yazilmistir. Tabi sonra gelistiriciler dahil olmustur. Fakat gerek linux, gerek windows veya mac daha once yazili sistemleri temel alarak yazilmistir. Mac ve linux bu yuzden unix-like (unix benzeri) sistem diye gecerken, windowsun ilk dos versiyonu eski IBM sistemlerinin klonudur.
  • Paylaş
Bir işletim sistemi demek ; durağan veya statik bir uygulama demek değildir. İşletim sistemleri her an gelişmeye devam eder. İnsanların ve iş dünyasının ihtiyaçları değiştikçe bu gelişme sürecide kompleks hale geliyor.
bir işletim sistemi yapıldığı gibi bırakılacak ise evet bir kişi tarafınfdan yazılabilir. Sonuçta Linux en başında bir kişi tarafından yazıldı. MacOS De bir kaç kişi, tarafınfan başlandı. Windows 17 kişilik bir ekip ile yaratıldı. BU işletim sistemlerinin herhangi birinin bu günkü haliyle ortaya çıkarmaya çalışsak bunu bitimemeiz çok zor. Bu bağlamda bir işletim sistemi sadece Kodlardan meydan gelen bir betik değil. Dahada fazlası dır.

Merak edenler için aşağıdaki linkde bulunan kitabuı alıp inceleye bilirler.

amazon.com/gp/product/0131429388/qid=11... .
  • Paylaş
İşletim Sistemi işin kapsamına göre bir kişi tek başına yazabilir. Özellikle RTOS yazmak mümkündür ve örneğin Linux'tan da önce Minix tek bir kişi tarafından yazılmıştır (Tabi işletim sisteminin kernelinden bahsediyorum grafik arayüzünden değil) . Bununla beraber, bugün için bu Amerika'yı yeniden keşfetmektir ve spesifik ihtiyaçlar gerektiren akademik bir işletim sistemi dışında anlamsızdır. Bununla beraber işletim sistemleri üzerine çalışabilirsiniz. Bu bilgisayar mühendisliğinde bir uzmanlık alanıdır. Tabii üniversiteler dışında Türkiye'de bir karşılığı olmadığını söylemek zorundayım. Güvenlik sebebiyle buna özel olarak ihtiyacı ihtiyacı olan ordu bile Windows kullanıyor bildiğim kadarıyla.
  • Paylaş
Birçok ülke bunu başaramazken birisinin çıkıp "ben tek başına yazacağım" demesi tam bir manyak işidir.
  • Paylaş
İşletim sistemi mi :)
Yazılımda belli seviyeye gelmiş bir insan böyle bir karar almaz. İşletim Sistemi yalnızca yazılımının çok iyi olması ile de olacak bir şey değil; işletim sistemini yazacağınız donanımın da en ince ayrıntısına kadar bilmek gerekir. Hal böyle olunca 4 işlem yapabilen bir hesap makinesini yapmak bile manyak işidir! :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

705 Görüntülenme16 Takipçi11 Yanıt