Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tek başına yapılabilecek, stres atmanın en etkili yolu nedir?

Galiba benim uzmanlık alanım olan bir yerden soru geldi :)
Hani Lise sıralarında o sınav başlangıcı adrenalini vardır ya, bir de kağıdı açarsınız sorulara göz gezdirirken çoğunun bildiğiniz yerlerden sorulduğunu fark edersiniz ya, işte şu an öyle bir hisse kapıldım bu soru karşısında :)

Doğu ilinde görev yapmanın zorluklarını bir kenara bırakalı çok oldu, çünkü insan öyle bir varlıktır ki yeni ortama, yeni çevreye ve şartlara çok kısa bir sürede uyumlu hale gelir.

En etkili stres atma yolları;
 1. Kesinlikle sıcacık bir fincan kahve eşliğinde kitap okumak. En sevdiğimdir, Türk Kahvesi ve çeşitli Filtre Kahvelerle evdeki kahve kokusu misafirlerimi daima büyülemiştir. Kahve kokusu ve kitap kokusu eşliğinde bir roman okumak, bedeninizi o koltukta bırakarak ruhunuzu seyahate çıkarır. Kitabın kapağını kapattığınız an bulunduğunuz yer bir müddet size yabancı gelir. Kitap okumayı seven biriyseniz, tuğla gibi kitaplar taşımak yerine bir Kindle Paperwhite 2 satın alabilirsiniz. Bu cihaz gözü yormadığı gibi şarjı da 1 aya yakın gitmektedir. Ve yüzlerce kitabı da 200 gramlık bir cihazla yanınızda bulundurmuş olursunuz. Kullanım ve kitap yükleme işlemleri adına ben dilediğiniz zaman yardımcı olabilirim.
 2. Spotify uygulamasının o dinlendirici müzik listesine kendinizi bırakıp bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak. Bisiklet sürüp rüzgarı hissetmek, iki tekerde özgürlüğün tadını çıkarmak hele hele bunu müzik eşliğinde yapmak paha biçilemez. Yürüyüş için de geçerli bu durum. Bir kitaptan edindiğim bilgiye göre Yürüyüş esnasında da Beyin Fonksiyonlarını da çalıştırıyorsunuz aynı zamanda. Hem kalbe, hem ruha hem de beyne yararlı bir etkinliktir. Tek yapmanın en büyük avantajı müzik de dinleyip, hazzı ikiye katlamaktır.
 3. Bir amaç edinmek, örneğin gitar öğrenmek gibi ya da yabancı bir dil öğrenmek gibi. Buna aklınızda yer eden ama sürekli üşendiğiniz herhangi bir şeyi ekleyebilirsiniz. Hadi canım evde kendi kendine nasıl gitar öğrenicem, yabancı dil evde öğrenilseydi kurslar, okullar olmazdı dediğinizi duyar gibiyim. Gitar öğrenme konusunda binlerce video var internette. İnsanlar kedili videolara vakit ayırdığı kadar bu videolara da vakit ayırsa şu an Gitar çalmak yürümek gibi basit bir işlev haline gelirdi. Yabancı dil konusu da aynı şekilde. Hatta daha da kolay. Çünkü çoğumuzda kelimeleri telafuz eden akıllı telefonlar mevcut. Hatta Global bir erişim mevcut. Çeşitli sohbet siteleri aracılığıyla bize yardım edebilecek birilerini bulmak sandığımızdan daha da basit. Hatta Global Arkadaşlığı pekiştirip dil öğrenmenin yanı sıra, oranın kültürünü, zevklerini de öğrenmek cabası. Sağlam bir sohbet arkadaşı edinmişseniz, birbirinize hediye gönderebilir, onu misafir edebilir hatta maddi durumunuz elveriyorsa onun yanına da gidebilirsiniz.
 4. En önemli, en etkili, en yararlı ve GARANTİ şey ise Namaz kılmak ve Kur'an okumaktır "bana göre". Kalbinizin huzurla dolduğunu, stresten eser kalmadığını anında hissedeceksiniz. Burada her inanca saygı duyduğumu da belirtmek isterim. Ateist ya da Deist olan arkadaşları bu maddeden tenzih ediyorum.
 5. Fotoğrafçılığa meraklıysanız orta seviye bir makine alıp, sokağa çıkıp size ilginç gelen her şeyin fotoğrafını çekebilirsiniz. Fotoğraf çekmek bana göre çok ayrı bir yeri olan zevktir. Fotoğraf arşivi oluşturulur ve hafızanız daima canlı tutulur. Çünkü çektiğiniz bir fotoğrafa yıllar sonra baktığınızda, o günün detayları anında hafızanızda canlanıverir. Hem baktınız çok güzel bir kare yakalamışsınız, baskısını alıp çerçeveletip evinize de asabilirsiniz. Başkalarının tablolarını koymaktansa kendi eseriniz durur evinizde.
 6. El becerilerine yönelik şeyler deneyebilirsiniz. Bu Yapbozdan tutun da teknik işler olabilir. Minimal maket, örgü işleri, yemek tarifleri, kontraplakla yapılan ahşap süslemeler, tabak süsleme işleri gibi.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar, umarım yardımcı olabilmişimdir size ve konuyu takip eden diğer arkadaşlara. Herkese stressiz günler diliyorum :)
 • Paylaş
Kesinlikle uyumak :)
 • Paylaş
Batari çalmak..
 • Paylaş
Hızlıca durmadan yürümek.. .
 • Paylaş
Herhangi bir mesai saati içinde (sabah da olur öğleden sonra da), alın yanınıza derginizi, gazetenizi, mümkünse aşırı kalabalık olmayan bir kafeye gidin. Çay, kahve belki yanına bir dilim kek, okuyacağınız şey bitene kadar (daha uzun olup olmaması kişiye bağlı) keyfinize bakın. İnsanı okulu astığı yıllardaki gibi hissettiriyor. İyi geliyor. Bir de bunu birkaç kez yaparsanız artık her süreli yayın okuma aralığınızda aynı rahatlamayı hissetmeye başlıyorsunuz.
 • Paylaş
Çikolata yiyebilirsiniz mesela :)
 • Paylaş
1

Abdulkerim Özkan, Aynı şekilde çikolata da serotonin hormonunun miktarını arttırarak mutluluk hissi vermektedir. Diyet yapanlar bitter çikolata yiyebilirler ..:)

Zihin arkadaşı
 • Paylaş
Herhangi bir enstrüman çalmak kesinlikle çok işe yarıyor,
Birde eğer meraklı iseniz her türlü av özellikle de olta balıkçılığı işe yarar derim )
 • Paylaş
Kitap müziği eşliğinde kitap okumak.. .
 • Paylaş
Evde volta atmak tabii elinde okunacak bi şey olmak şartıyla :)
 • Paylaş
Bence sevdiğin müziği dinlemek ve güzel, gazlayıcı bir film izlemek gibisi yoktur.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

299 Görüntülenme17 Takipçi11 Yanıt

Konu Başlıkları