Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tek taraflı beslenmenin vücuda zararları nelerdir?

Örneğin et-süt ürünlerini yemeyen biri vücudundaki bu açığı protein haplarıyla veya unutkanlığa karşı B vitamini gibi haplar kullanarak %100 çözebilir mi? Haplar kesin çözüm mü? Yoksa sağlıklı bir vücut için baklagil-et-süt-balık-sebze-meyve herşeyden belirli ölçülerle yemek mi gerekiyor?Düzenle
Gereksinimlerimizi doğal besinlerle karşılamak mümkün iken niçin sağlıklı olduğundan emin olamadığımız hap vb. yollara başvuralım ki. Eğer tanımlanmış bir sağlık sorunumuz varsa ve kullanmamız zorunluysa doktor ve beslenme uzmanlarının kontrolünde kullanılabilir elbette. Tek yönlü beslenmek konusuna gelince, kesinlikle yanlış bir davranıştır bu. Vücudumuzun ihtiyaçlarını dört besin grubundan da yeterli ve dengeli bir bir şekilde tüketerek sağlayabiliriz. Bunu daha iyi kavramak için hangi besinlerden ne ölçüde yiyebileceğimizi ifade eden 'besin tabak modeli' adı altında bir araştırma yapmak oldukça faydalı olucaktır.
  • Paylaş
Karışık anlatmaya ve uzatmaya hiç gerek yok. İnsan vücudu trilyonlarca hücreden oluşmaktadır. Bir hücreyi ele alıp baktığımızda bazal düzeyde yağ, karbonhidrat, protein yapılarından ve bunların meydana getirdiği organellerden oluşur. Yağı da karbonhidrat da proteini kesemezsiniz asla. Aksi sürekli bir rahatsızlığınız olacaktır.
  • Paylaş
Şöyle düşünürsek daha bi değişik olur sanki, siz bir odadasınız ve bu odanın bir çok açıda pencerisi var. Fakat size sadece bir pencere açık. Her dakika her gün pencerede olan görüntü aynı, bir süre sonra psikolojik olarak etkilenirsiniz ve duygusal bir çöküş yaşarsınız ve yine aynı odada size duygusal olarak destek sağlamak için aynı pencereden verilen görüntüye bir de ses ekliyorlar bu sizi mutlu ediyor fakat ses kesilince yeniden mutsuz oluyorsunuz. Bunu hapların etkisi olarak düşünebiliriz. Halbuki bulunduğunuz odanın her bir penceresi size açık olsa ve siz de istediğiniz zaman pencerelerden baksanız mutlu olursunuz. Sadece ruhsal olarak değil, bedensel olarak da depresyona girebilirsiniz, vücudunuz da mutsuz olabilir vücut bunları çeşitli seviyelerde gösterebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

663 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt