Bilmek istediğin her şeye ulaş

Teknik çizim ve modelleme yapan kişiler için en uygun bilgisayar özellikleri hangisidir?

Lenovo markasının Thinkpad serisi modellerinden workstation türünde olan W serisi ürünlerini, business türünde olan T serisini ve bunların daha küçük taşınabilir olanlarından X serisi ürünlerini tavsiye ederim. Bu ürünleri incele. Başka bir PC marka modeli aramayacaksın. Lenovo Thinkpad ile ilgili youtubeda video aramaları yaparak incelemeni tavsiye ederim.
  • Paylaş
O işlerin tümünü yapan birinden okumak isterseniz:
  • i7 İşlemci
  • 8-16GB RAM
  • NVidia Quadro ekran kartı
  • Bir de hızlı SSD olursa tam olur

İşlemciden taviz verilmesini tavsiye etmem, i3 ve i5 Celeron ve Pentium ayarında işlemciler. Vakti zamanında yazmış olduğum işlemcilerle ilgili araştırma yazımı aşağıya kopyalıyorum...

RAM 8GB'de olabilir ama hızlı olmalı.
Ekran kartı GeForce'da olabilir ama canlı render'da yani modelinizi incelerken, sunarken Quadro'lar %5 daha fazla performans sağlıyor.
SSD'ler artık standart olarak kullanılıyor, eğer işleriniz için bir 100GB kadar fazlasını alırsanız işiniz hızlanır.

"Ben de biraz araştırdım, teknolojinin gerisinde kalmayayım diye. Sayın keskino'nun güzel açıklamasına ek olarak ki ben dizüstü versiyonlarını araştırdım:
i3 ve i5 işlemciler kıyaslanırsa sırasıyla Celeron ve Pentium'un muadilleri. Sandy Bridge Microarthitecture işlemciler için yazıyorum. Dizüstü modellerinin arasında pek bir fark yok, cashe'ler aynı, çekirdek adetleri aynı, hız biraz farklı. İ5 i3'ün overclock edilmişi gibi. İ7'lerde durum değişiyor cashe'leri mobil versiyonlarda 8MB'a kadar çıkıyor ki bu i3 ve i5'in 3MB'ıyla karşılaştırınca büyük bir fark. Casche de belki biliyorsunuzdur işlemcinin sabit belleği ama normal RAM'lerden daha hızlı, yani performans için önemli bir parça. İşlem sırasını bekleyen veriler cashe'de depolanıyor ve burada boyut ciddi performans artışı sağlıyor (işlevleri ne de olsa aynı : D) . Ayrıca i7'ler yine mobil versiyonunda 2 veya 4 çekirdekli olarak seçenekliyken i3 ve i5 iki çekirdekliler. Çekirdek adeti işlemcinin kullandığın işletim sistemine göre kaç 32/64Bit veri paketini aynı anda işleyebileceğini söylüyor. Bazı programlar mesela render alırken bu çekirdekleri eş zamanlı kullanıyorlar ve hızlanıyorlar (örn. Cinema 4D), bazı programlar ise tek çekirdeğin hızına yükleniyorlar (örn. 3D Max) . Mesela burada kriterin, kullandığın en ağır program, en yoğun oyun olabilir. O programın hangi işlemcilerle iyi çalıştığına bakabilirsin (az çekirdekli ama hızlı, çok çekirdekli ama daha yavaş işlemciler aynı fiyata gelebilir) . Genellikle program üreticileri uygun işlemcileri açıklarlar. Bence yine de seçim pahalı bir i3 yerine aynı fiyata olan bir i7 olmalı. "inploid.com/t/i3-i5-i7-islemciler-gercek... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1315 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları