Bilmek istediğin her şeye ulaş

Teknik resim üç boyutlu çizimlerinin eskizlerini anlamanın pratik yolları nelerdir?

Teknik resimde çizim yapılırken parçaların önden,üstten ve yandan görünüşleri çizilir,daha sonra bu üç çizim birleştirilir.3 görünümü ayrı ayrı incelersen bütünü de beyninde çizebilirsin.
  • Paylaş
Öncelikle şunu belirtmek lazım: teknik resim kağıt üstünde olduğundan iki boyutludur ve aslında zihninde 3 boyutlu olarak canlandırdığın obje veya objelerin soyutlanmış görüntüsüdür. Çizimlerin eskizlerini anlamaktan kastın ne onu da tam anlayamamakla beraber, teknik resim yapabilmek ve çizimi anlayabilmek için bir eğitim almak şart. Pratik bir yolu yok maalesef.
Üç boyutlu bir cismin plan, cephe ve kesitlerini çizebilmek için ölçek, kalem kalınlığı, soyutlama gibi bir takım temel kavramları öğrenmek gerekiyor.
Üç boyutlu görüntüsü veren teknik çizimler ise: aksonometri, isometri ve perspektiftir. Aksonometri 30/60 veya 45/45 derecelik açılarla plan distorte edilmeden düşey çizgilerin plan üstünde izdüşümsel olarak yükseltilmesiyle elde edilir. Isometri ise 30/30 dereceyle planı distorte ederek yapılır. Perspektif ise plana ve kesite belli bir bakış açısıyla, plan ve yüksekliklerin perspektif çizimine taşınmasıyla elde edilir. Tek, iki veya üç kaçışlı perspektif çizilebilir. Üç kaçışlı perspektif gerçeğe en yakın izlenimi verir. Teknik resimde aksonometri, isometri veya perspektife ışık düşürülerek, gölge etkileri de verilebilir.
  • Paylaş