Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tekniker kimdir ve görevleri nelerdir?

Teorik olarak ara elemandır. Ama piyasada tekniker artık her şeyi bilip yapmak zorunda. O işi yapar, mimar ve mühendis ise parayı alır. Bu kadar.
  • Paylaş
İş dünyasının Astsubaylarıdır. Ama sağolsun Mimarlar ve Mühendisler odaları bize pasta'dan pay vermedikleri için ezilen, çok çalışan, az kazanan, her fırsatta çok haklısınız hakkınız yeniyor denilen, ama derdini bir türlü kimseye anlatamayan ara elemandır.
  • Paylaş
1

Turgay Keskin, işin özünü yazmışsınız aslında, Astsubay. Bkz.: Ast subayım uyursan, Ölürsün. Ustanın amelenin çavuşun yaptıgı hatalar yanlışlar vs. tekniker ile doğrudan alakalıdır.

Tekniker mühendisten sonra gelen kişidir bir nevi müdür yardımcısı gibidir. mühendisin yapacağı işleri yapar, mühendise yardım eder vb. şeyler yapar. mühendisin pis işlerini falan da yapar açıkçası

  • Paylaş
Teknisyen meslek lisesini bitirmiş kişilere denir. Tekniker ise teknisyenin üstünde teknik lise veya önlisans programlarını bitirmiş kişilere denir. Ama şu an üklemizde teknisyen ve tekniker aynı sınıfa koyulmaktadır. Meslek lisesinin üzerine mühendisliğe kadar ne kadar çok okursan oku yine aynısın.
  • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Meslek liselerinden meslek yüksek okullarına sınavsız geçişle beraber aradaki fark neredeyse kayboldu. Meslek lisesi deyince akla hemen endüstri meslek lseleri geliyor ama sağlık meslek liseleri gibi okullar da var. Bunlar tıp teknisyeni yetiştiriyordu. Buna benzer şekilde orman teknisyeri, ziraat teknisyenleri de ilgili meslek liselerinden yetişirdi. Bir de günümüzde olmayan meslek liseleri var, mesela demiryolu meslek lisesi gibi. Mühendisliğe kadar ne kadar okursan oku aynısın yorumuna katılıyorum çünkü bizde meslek yüksek okulları başarıya ulaşamadı, meslek liselerinin devamı oldu. Çağı yakalama yolunda iyi bir tekniker olmak için İngilizce ve matematik eğitimi iyi verilmeliydi, iyi derken, öğrencinin meslek yaşamında kullanabileceği şekilde. Bunlar olmadı, olamadı. Neticede gerçek tekniker, mühendis ile işçi arasındaki ara elemandır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2026 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt