Bilmek istediğin her şeye ulaş

Teknoloji alanına girmek isteyen biri üniversite öğrenimine alternatif olarak ne yapabilir?

Öncelikle elinde bir diploması olması açısından Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakültesine kayıt yaptırmalıdır. Sonrasında ise Bilgeadam, Microsoft, Bilginç IT Academy gibi kurumsal firmalardan ilgilendiği alana yönelik kurslara katılıp Türkiye'de ve dünyada geçerli olan sertifikaları almalıdır.
Oracle sertifikası, Android developer, Java developer, PHP developer, ASP.net developer gibi.
Şayet bu konuda para harcamak istemiyorsa Microsoft'un acikakademi.com adresinden dersleri izleyebilir, öğrenebilir ve sertifika sahibi olabilir. 
Alternatif olarak görsel eğitim setlerinden, kendi kendinize öğrenmenize yardımcı olacak kitaplardan faydalanarak sadece sertifika için sınavlara girebilirsiniz.

Ayrıca il ve ilçelerde bulunan halk eğitim merkezlerinde hobi elektronik kursları, bilgisayar alanındaki kurslar ve dersler bulunmaktadır. Bu sayede de ilgisini çeken yazılım, donanım ya da elektronik alanlarında teknoloji alanında kendisine bir yol çizebilir.
  • Paylaş
Ben daha çok sıfıra yakın maliyetle neler yapabiliriz konusu üzerinde duracağım:

Üniversite öğrenimine alternatif olarak bunu yapmak isteyen biri zaten hali hazırda üniversite öğrenimine devam eden biri olacağından,üniversitenin kendisi için ilerde kolay kolay bulamayacağı bir fırsat olduğunu bilmesi gerek. Kişi okulda sık sık yapılan yazılım,programlama,teknoloji,elektronik ve bilişim konferanslarına katılabilir. Hatta bazıları sertifikalı da oluyor.

Microsoft'un Açık Akademisi gerçekten büyük fırsat hatta gereken koşulları sağlarsanız Microsoft'tan sertifika da alabiliyorsunuz. 

İnternetteki online videolu anlatımları izleyebilir.Bunun için youtube harika bir çözüm yolu. 

Kendini geliştirmek istediği alanda forum sitelerinde vakit geçirebilir. Çoğu resimli anlatımlı programlar var ve bilen kişiler sorularınızı cevaplayabiliyor,size yardımcı oluyorlar. Forum ruhu özellikle bu yönden gerçekten işe yarıyor.

Kütüphaneye gidin ve bir kütüphane üyeliğiyle 15 günde en az bir kitap bitirmek gibi kendinize hedef belirleyin ve her hafta yazılım,elektronik vs. hangi konu üzerineyse o konuda araştırma yapın.

Öğrendikçe sorularınız artar,dediğim gibi okul büyük bir nimet. Gidin ve ilgili alandaki öğretim görevlisini bulup,onunla konuşun.Sorun ve öğrenin. Üstelik bunu tamamen ücretsiz yapabileceksiniz,üstelik alanında uzman bir profla.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

225 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları