Bilmek istediğin her şeye ulaş

Teknoloji alanında neden gelişemiyoruz?

1- İsveç: 7,95 puan 2- ABD: 7,77 puan 3- Norveç: 7,74 puan 4- Danimarka: 7,54 puan 5- Hollanda: 7,52 puan 6- Finlandiya: 7,26 puan 7- Avusturya: 7,04 puan 8- İngiltere: 7,03 puan 9- Kanada: 7,02 puan 10- Japonya: 6,73 puan [link] siteden aldğım bu habere göre isveç birinci şaka gibi geliyor biz japonya biliyorduk.
 • Paylaş
1

Redeye, Sanırım İsveç cep telefonu firmaları ile atağa geçti.

Sadece teknoloji değil hiç bir alanda gelişmiş bir ülke değiliz. Adı üstünde gelişmekte olan bir ülkeyiz. Gelişemememizin sebebi de, gelişmemiz için gereken de tabi ki eğitim. İsveç'te eğitimin ücretsiz, tüm üniversitelerin de devlet üniversitesi olduğunu, öğrencilerin ilgi alanlarına göre mesleklere yönlendirildiklerini, 3 saatlik bir sınavla değil okuldaki başarılarına göre üniversitelere yerleştirildiklerini biliyor muydunuz? Bu bakımdan yukarıdaki araştırmanın sonucu benim için hiç de süpriz olmadı açıkçası.
 • Paylaş
aslında iyi bilim admalarımız doktorlarımız var fakat ülkemizdede çalışmaları için yeterli imkan yok ve bilim adam larımızda yurt dışına çıkıyorlar mesela geçen haberlerde ABD de yaşayanbir türk doktorumuz kansere karşı bir ilaç bulmuştu...
 • Paylaş
parasızlıktan...
 • Paylaş
türkler var olduğundan beri teknolojiyi hep geriden takip etmiş ''gavur icadı'' demişlerdir . ayrıca ön yargılı yaklaşılır. bir telefon markası yaptığında isim koyduğunda uymuyo ve komik oluyor . örn:blackberry gayet hoş bi isim gibi . ama türkçede karşılığı karadut ? ne kadar satarki zaten bu isimle
 • Paylaş
fıkır yoksunu bır ulkeyız, tembellıge alıskınız bız uğrasamayız
 • Paylaş
İcat çıkartma başımıza anlayışının ciddi bir beyin göçüne sebep olması da cevaplar arasında yer alabilir.
 • Paylaş
çünkü sürekli taklit ediyoruz
 • Paylaş
basiretimiz bağlanmış :P
 • Paylaş
bız tuketıcıyız uretıcı olmak ıcın fırsatlarımız yok
 • Paylaş
1450'de icat edilen matba makineleri 1455'de üretiliyor ve tüm Avrupa'da kullanılıyor, şanlı ceddimiz Osmanlı bunun 1727'de ülkeye girmesine izin veriyor. Bilgi paylaşılamadıkça yayılamıyor. Hiç bir icat diğerinden bağımsız değil yani 277 yıl kadar bir geri kalmışlığımız var bilgi paylaşımında. O günden bu güne yaklaşık 280 yıl geçmiş. Şimdi ben soruyorum 280 yılda 280 yıllık bir geri kalmışlığı kapatmak için bizden 280 yıl ilerdekilere göre kaç kat hızlı çalışmalıyız? Neyse ki hızlı insanlarız ve ülkemiz de yavaş yavaş teknoloji üretebiliyor. İcat üretemiyoruz, doğrudur, islam dolayısıyla yeniliklere kapalıyız, ne de olsa herşey kutsal kitapta yazıyor. Belki doğrudur da bizim onu, arapça bilmeden deşifre etmemiz imkansız. Gerçi bütün Avrupa, Japonya, Çin, Amerika bizim kutsal kitap olmadan çok daha fazla şeyi çözmüşler. Sonuç olarak mesela deprem teknolojisi konusunda dünyanın en ileri ülkelerinden biriyiz. World Earthquake Association'ın başkanı sayın eski hocam Polat Gülkan'dır. Evet bu teknoloji tüm yapılarımıza yansımıyor ama oradada topu yine kontrol sorumluluğunu kötü emellerine alet eden sayın devletimize atmak durumundayım. Sadece deprem değil daha bir çok teknolojik konuda ürün veriyor ve gelişiyoruz aslında. Belki de yukarıdaki soru "neden teknoloji konusunda bu kadar az ve yavaş gelişiyoruz?" olmalıydı.
 • Paylaş
Kanımız bozuk :)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1279 Görüntülenme3 Takipçi12 Yanıt