Bilmek istediğin her şeye ulaş

Teknoloji uzmanı ne iş yapar? Nasıl bir eğitimden geçmek gerekmektedir?

Teknoloji Uzmanı bence çok genel bir kavram ve bunun için belli bir alan veya bölüm olduğunu sanmıyorum.

Bana göre Teknoloji Uzmanı unvanının en yakın karşılığı "System Architect" dediğimiz sistem mimarıdır. Bir sistem mimarı, büyük bir yapıyı teknik olarak kurgular ve sistemin en kaba hatları ile nasıl çalışması gerektiğini tasarlar. Basit gibi görünebilir ama aslında çok zor bir iştir. Çünkü, böyle bir işi doğru yapabilmeniz için çok fazla bilgi sahibi olmanız gerekir. Öncelikle, tasarladığınız kurgudaki hemen hemen tüm argümanlar hakkında bilgi sahibi olmanız ve hatta bazıları için ayrıca uzmanlığınızın olması gerekir.

Sistemi tasarlayan kişi, bu sistemin maksimum performans ve minimum maliyet ile çalışmasını gözetmek durumundadır. Bu maliyet konusu yazılım sektöründe çok farklı açılardan değerlendirilmesi gereken bir konu. Çünkü, bir yazılımın başlangıcı, geliştirilmesi ve tamamlanması esnasında yaşanan tüm süreçlerde sadece insan kaynakları maliyeti değil, projenin tamamlanma süresi, proje sonrası hataların veya değişikliklerin ortaya çıkması gibi bir çok ön görülmeyen noktalar konusunda tecrübeli birinin planlama yapması yerinde olur. Çünkü, bu görünmez maliyetler hep kaynakların harcanması şeklinde geri döner.

Bence Teknoloji Uzmanı bu konularda bilgi sahibi olan ve bir projenin hangi teknolojiler kullanılarak, hangi aşamalardan geçerek ve hangi yöntemlerle gerçekleştirileceğini belirleyen, tasarlayan, yöneten ve sorgulayan kişiler olmalıdır. Tabii böyle bir unvan gerçekten direk olarak varsa : )
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

510 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları