Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tekstil sektörünün sorunları sizce nedir?

Bir dokun bin ah işit durumunda olduğunu kabul etmek gereken bir sektör konumunda düşütü. Maalesef eski iş şekilleri artık büyüyen ve globalleşen dünyada Türkiye pazarını daraltmıştır. Bu konuya bir kaç açıdan bakarak yorum yapmak istiyorum.

birincisi; Öncelikle kendini baltalayan Ülkem olarak bakarsak; Tekstil en çok iş istihdamı yaratan sektörlerden olmasına karşın yaklaşık 20 yıl öncesinden başlayan Tr içi iş planlaması ve politikalarının yanlış kararlarından kaynaklı tabiri caiz ise bindiği ağacı kesmiştir. Teşviklerin ve üretim in yurt dışına kaydırılmasını amaçlayan bir zihniyet ile baş etmek için o zamanlar yapılması gereken mal ithalatı için önlem alınmamış ve içeride pek çok tekstil orta büyük ölçekli kumaş fabrikası, dikim atölyeleri, iplikçisi çok geniş baktığımızda pek çok kapıya kilit koyulmasına neden olmuştur. Son 2 senedi ithalatı yapılan hazır giyim ürünlerine ortalama %35-42 arası kalan vergiler bindirildiği için iç piyasada biraz ( ayakta kalabilenler) iç piyasaya ürün yaptırmaya başlamışlardır. Çok geç alınan bir karardır. Üretimi olmayan al sat yapan bir ülke ve işsizlik sorunu artı kalifiye pek çok beyaz ve mavi yaka insan istihdam sorunu oluşturdu. Tekstilde bu da maaşlara yansıdı ve ucuza insan emeği her kademesine sıçramış durumda

ikincisi; Bir zamanlar İtalya dan Fransa ya kadar kalitesi ile büyük markalara üretim yapan Tr maalesef teşviklerin çekilmesi ile ihraç edemez hale geldi istenilen fiyatları veremez duruma düştü ve buda başka bir sorun yaratarak, müşteri bazında başka pazarlar arayışı hatta istediği pazarı oluşturma arayışına kadar gitti ve dünyada bırakın Çin, Hindistan, Mısır ı Sri- Lanka ya kadar tekstil olmayan yer kalmadı. Ve çoğu marka Tr den ayağını çekti.

üçüncüsü; hantal ve bilinçsiz oluşumu... Tekstil oluşumları genelde inşaat ve benzeri ile uğraşan firmaların daha sonradan el attıkları bu işte para var diye 85-90 lar dan sonra kurulan fırsat kapısı algısı ve kalite algısı olmadan sadece dolara güvenilerek ( altın al sat para kazanma fikri, devlet teşviği için yalnız girenler ) ihracat yapan bu işe giren pek çok eğitimsiz patron , girişimci ile başlaması ve kaliteleşme markalaşmadan çok anlık kazanç ile ve bu fikrin getirisine bakılanlar ile döndü uzun süre asıl eğitimlerin 95 sonrası başladığı ki malumunuz kriz dönemi hali hazırda başlamıştı. Kendisine ait markalaşma ve marka kurma konusunda çok geç hareket etmesi nedeni ile de dünya markası olamayan marka girişimleri ile maalesef kendini avutan bir pazarda kalabildi. ( bu dönemi çok iyi değerlendirip sadece markalarla çalışan 2 -3 işletmeyi tenziye ediyorum en azından kendi markaları olmada dev markaların tercihi kalabildiler)

dördüncüsü; Tabi ki dev dünya markaların Tr ye girmesi ve rekabet piyasayı alışından satışına çeşitliliğine kadar hem olumlu hem olumsuz etkisi altına almıştır. çeşitlilik için olumlu ama adet ile baş edilemediği için aynı fiyatlara mal etme şansı olmayan orta ve küçük TR markalar yavaş yavaş kaybolmuşlardır.

tüm bunlara bakıldığında kör topal son kalan kaleleri ile devem eden bir tekstil sektörü son demlerinde devam etmektedir kanısındayım.
  • Paylaş
Marka bilincinin oluşmaması.
  • Paylaş
Çin'deki ucuz işçilik.
  • Paylaş
En büyük sorun Çin; tüm fabrikalar oraya taşındı, bir çok kişi mağdur oldu.
  • Paylaş
Sanırım bu sorun da yavaş yavaş ortadan kalkıyor.
  • Paylaş
Nakit sıkıntısıdır...
  • Paylaş
makina tasarımı konusunda bilgili arkadaşlar varmı???
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1136 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt