Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tekstilde gauge ne anlama gelir? Satın almayı düşündüğüm trikonun özelliklerinde gauge=14 GG yazıyordu. Diğer bir trikoda bu değer 21 GG. Şimdi hangisi daha iyi ya da kaliteli?

Bir inçteki düğüm adetine tekabül ediyor. Kaliteyle pek alakalı değil. Örgü bir kazaktaki düğüm adeti ya da yün ya da mil kalınlığı gibi düşünebilirsiniz. İncesi de kalını da kullanılan malzemeye ve ören kişinin ustalığına bağlı olarak kaliteli ya da kalitesiz olabilir.
  • Paylaş
4

Yücel Murat, Peki 21 GG mi daha kalın 14 GG mi?

Şaman, 21 GG 21 düğüm 14 GG 14 düğüm demek yani el örgüsü şeklinde görürsek 14 GG daha seyrek bir dokuma oluyor. Kalınlık yine de kullanılan ipliğin kalınlığına göre değişecektir. Yani iplik kalın da olsa sık dokunmuş olabilir.

Yücel Murat, Teşekkür ederim bilgi için. İnternette o kadar aradım bir halt bulamadım. Bir bilene danışmak en iyisi...

Şaman, Anneannem terziydi :)

Gauge; ölçümlemek , ayarını hesaplamak , hacim gibi anlamlara gelir.
Trikonun özellikleri:
Düz örgü kumaşlarda elastikiyet dokuma kumaşlara göre daha iyidir. Vücuda iyi oturma özelliğine sahiptir. Düz örme kumaşların çekme eğilimleri yüksektir. Kesimden önce kumaşların dinlendirilmesi gereklidir. Hacimli yapısı , esneklik ve kesim sırasında may (sıra) takibi yapılması gerektiğinden düz örme kumaşların kesiminde pastal atılmaz (may takibi istenmiyorsa ve kumaş özelliği uygunsa 3-4 kat atılabilir).
  • Paylaş
Genelde piyasada özellikle de yuvarlak örme de gauge yerine fein(fayn) kullanılıyor-bir inçteki iğne sayısını belirtiyor ve direkt kaliteyi etkiliyen bir parametre degil, daha çok kullanılan ipligin kalınlığı veya istenilen döküme göre farkli faynlar kullanılıyor-gauge de numara arttıkca örgünün sıklığı da artıyor.(Kalın numara iplikler genelde dusuk gauge makinalarda oruluyor).
  • Paylaş