Bilmek istediğin her şeye ulaş

Telaffuz edildiğinde yanlış anlaşılmaya mahal verecek bir ada, soyada ya da mesleğe sahip olmakla ilgili tecrübeleriniz ya da düşünceleriniz nelerdir?

Bazen insanların adları veya soyadları nüfus müdürlüklerinde yanlış kaydedildiğden böyle sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Bazı kişiler ise nadir isimleri taşıyorlar. Bazıları ise pek duyulmamış işlere ya da mesleklere sahip olabiliyorlar. Bunların dışında zorluk yaşadığınız benzer durumlar oluyor mu (Örneğin adresiniz konusunda)?Düzenle
Kendimden bahsedeyim. Yıllarca adımın içerisindeki 'h' harfinin yazılmaması sıkıntısını yaşadım, yani adımı 'Gökhan' değil de 'Gökan' olarak yazdıkları sıkça karşılaştığım bir durumdu.

Soyadım 'Biçer' olduğu halde 'Biçen' diye yazarlardı. Hatta hekimin birisi reçeteye 'Uçan' diye yazdığında 'ne alâka' diye soramadan edemedim kendi kendime.

Mesleğim 'Gemi Makineleri İşletme Mühendisi' olup, toplumca pek duyulmamış bir meslek. Denizciyim deyince beni kaptan zannediyorlar.

ODTÜ'de idari personelim ama millet beni 'hoca' sanıyor, sanki üniversitede öğretim kadrosu dışında memur çalışmazmış gibi.
  • Paylaş
Ahanda benim sorum ☺

Bu konuda hem kötü hem de iyi tecrübelerim var. İsmimi ailemin çoğu dahi hatalı telaffuz ediyor; Şaman yerine Şağman demeye eğilimliler hatta çocukken ben de ismimin okunuşunun Şağman olduğunu zannediyor, kendimi öyle tanıtıyordum. Tabii o zamanlar İnek Şaban modaydı ve hatalı okunuşundan dolayı ismim de Şaban'a benziyordu. Dolayısıyla özellikle ilkokul yıllarımda çocukların İnek Şaban diye bağırarak peşimde dolaşmaları hiç hoş olmuyordu. Hafife almamak lazım; bayağı yaralıydım o zamanlar ismimden dolayı. Zaten çok sosyal bir çocuk değildim ama bu sancılı durum beni daha da asosyal yapmıştı. Bilgisayar, sosyal medya, oyunlar falan da yoktu o zamanlar; abimin blok flütünü alıp tüm müzik kitabını flütle çalmayı öğrenmiştim. Yine de iyi bir etkisi olmuş yani ☺

Büyüdükçe kendim ismimi doğru telaffuz etmeye başladım ve sosyal yaşamımda İnek Şabandan kurtuldum hatta bir duyulunca bir daha unutulmayan, güzel çağrışımlar yapan bir isim sahibi oldum. Artık sadece Şamanizm hakkında bilgisiz zümreye ismimi söylerken zorlanıyorum. Aslında ben söylerken zorlanmıyorum ama karşımdaki anlarken oldukça zorlanıyor; en popüler anlaşılma şekilleri Şahan ve Şadan. Soyadım da anlaşılmamak isteniyor. Bay-yurt diye ayırarak ve iki y ile olduğunu belirterek söyleyerek problemi en çabuk şekilde çözmeye çalışıyorum; popüler yanlış anlaşımları Bayburt, Bayurt, Ayyurt hatta Bozkurt bile oluyor. Geçenlerde telefondaki kadın Şahan Ayyurt dediğinde "tabii o da mümkün" diyerek görüşmeme devam ettim ☺ Çocukken Ahmet Özdemir gibi yaygın bir isme sahip olmak isterdim ama artık orijinal ismimin kişiliğimi tamamladığını düşünüyorum. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

46 Görüntülenme2 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları