Bilmek istediğin her şeye ulaş

Telefon kullanıcıları konum bazlı uygulamalarda hangi özelliklere önem verirler?

Kullanıcılar konum bazlı uygulamalarda ihtiyaç özelliklerine göre önem verirler. Mesela sürekli bilmediği yerlerde dolaşanlar haritalarda sokak görünümü olsun ve mekan yerleri olarak ince detaylı uygulamalara ihtiyaç duyarlar. Tarihi yerleri görmek siteyenler sokak ve yol görünümünden çok mekanların görünümüne, adreslerine önem verirler. Sporcular, bisikletçiler mesela; patikalara kadar en küçük yolları bile görmeye önem gösterirler. Normal araç seyrinde yolculuk yapanlar trafik yoğunluğu ve en kısa ulaşım yolları gibi uygulamalara önem gösterirler. Yani kısacası kullanıcalar ihtiyaçlarına göre uygulamayı seçerler. Fakat bazı uygulamalar da ihtiyaç yaratmak, ya da ihtiyaç önemsetmek gibi amaçlarla oluşturulmuştur.

Mesela 'A!' isimli uygulama nerde ne yapmanız gerektiğini hatırlatıyor. Otobüste uyuyakaldıysanız ve inmeniz gereken yeri A!' ya bildirdiyseniz inmeniz gereken yere yaklaştığınızda; sizi uyandırıp inmeniz gerektiğini hatırlatıyor.

Başka bir örnek olarak da "Whonear" uygulaması da arkadaşlarınızın size 150 metre ye kadar yakınlığını gösteriyor. 150 metre çevresine girmişse whonear size haber veriyor. Kimin nerede ne kadar yakın olduğunu görebiliyorsunuz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

196 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt