Bilmek istediğin her şeye ulaş

Telefonlarda uçak modu var, fakat neden belli bir milin üzerine çıkmadan uçak modunda dahi kullanılmaz?

Bu soruya benzer bir soru daha önceden sorulmuştu saniyorum. Kisaca ozetlemek gerekirse telefonlarda bulunan ucus modu ucaklarin inis kalkis disindaki Cruise dedigimiz Düz Uçuş esnasinda kullanilabilir. İnis kalkis sirasinda ucus guvenligi maksimum seviyede tutulur. Yeni nesil ucaklarin tum sistemleri her ne kadar manyetik alan ve radyo sinyallerinden izole edilsede en ufak risk bile bu surede dikkate alindigindan tum elektronik cihazlarin kapatilmasi gerekir. Kazalarin yuzde 60-70 gibi buyuk bir kismi kalkis ve inis esnasinda meydana gelmistir.
  • Paylaş
1

Bert, Ek olarak havacilikta ucak icin dikey mesafe FEET, yatay mesafe NAM ( nautical air mile ) ve NGM ( nautical ground mile ) olarak kullanilir.

Uçuş güvenliği (teknoloji açısından) güvenilirliği kesin olmayan herşeyi riskli kabul ediyor. Yakın zamana kadar gameboy, tetris gibi cihazlar da yasaktı çünkü yeterli güvenlik testi yapılmamıştı, yurt içi uçuşlar kısa sürdüğü için telefonumu hiç açmıyorum zaten, ancak uzun uçuşlar da kabin görevlisine uçak modunu da kullanabilirmiyim diye sormuştum, host oldukça zeki bir cevap vermişti; şuan atlantik okyanusunun uzerindeyiz, isterseniz açın :) sonra WiFi özelliğini de kapatın dedi. Bu hassasiyetten rahatsız oldum ve açmadım çünkü hala güvenli gelmedi bana uçakta telefon açılması. Tabi o sıra tabletler açıktı eminim kimsenin WiFi bağlantısı da kapalı değil di. Sözün özü irtifa yüksekte olsa kullandığımız cihaz cep telefonu ise önyargı ile bir tepki çekiyor ve kabin görevlisi hemen yanınıza geliyor.

Irtifaya bağlı uçuş güvenliği her elektronik cihaz için geçerli özellikle iniş ve kalkışlarda tüm pille çalışan cihazları kapatın diye ikaz var, sanırım soru da ki cevap ta bu. Alçak irtifa da elektronik cihazların kapaması kuralı işliyor, uçak modu özelliği değil, tabii bu bilgiler kişisel gözlemler ve tecrübeler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1442 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt