Bilmek istediğin her şeye ulaş

Televizyon dizilerinin bu kadar çok olmasının toplum üzerinde etkisi nasıldır?

Televizyon dizilerin çok olması toplumun televizyonlara ne kadar bağımlı olduğunun bir göstergesidir. Kurtlar vadisi dizisini ele alırsak dizi saati dışarıda erkek görmek çok zordu. Özellikle dizinin yayınlandığı günden sonra etkisi çok açık ve net bir biçimde görülebiliyordu ki sokakta ki insanların yürüyüşlerinde davranışlarında o karakterlere bürünmüşlük sezebiliyorduk. Çok tutan dizilerde hoşumuza giden sözler ağızlardan düşmez ve günlük yaşantımızda, konuşmalarımızda o sözleri söyleriz. Örnek vermek gerekirse Kuzey Güney dizisinde ki "KARDO , TABİ LAN " kelimeleri günlük yaşantımızda konuşan insan sayısı çoktur.
  • Paylaş
Toplum asosyalleşiyor ve televizyona bağımlı hale geliyor bence. Çoğu dizi kitaplardan uyarlanmasına rağmen insanlar kitap okumayı değil daha kolay bir yol olan dizi izlemeyi seçiyor. Ama kitapta daha detaylı olayları bir yana bırakın, kitap okuma alışkanlıklarını kaybediyorlar. Ben televizyonu bir zaman kaybı olarak görüyorum. Hayatı bir kere yaşıyoruz. Ve bu hayatı yeni birşeyler öğrenerek, ailemiz, sevdiklerimizle vakit geçirerek harcamak yerine ekran başında dizi izleyerek, hatta durup dizilerin tekrarlarını da izleyerek harcıyorsak. Aslında biz hiç yaşamıyoruz. Kısacası; oplum hayattan uzaklaşıp zamanını boşa harcıyor.
  • Paylaş
Toplum bunu istiyor ki,diziler bu kadar fazla. Arz talep meselesi. Ancak bunun çok da olumlu olmadığı bir gerçek. Diziler ve dizi seyretme alışkanlığı arttıkça insanlar vakitlerini televizyon karşısında geçirmeye başlıyor. Bu hem hareketsizlik sebebiyle vücutlarına,hem yaydığı ışınlar,bilinçaltı mesajlar yoluyla beyne,hem de bireysel olarak daha iyi değerlendirilebilecek vakti bunlarla geçirerek topluma zarar veriyor. Ayrıca insanların gündemini bu dizilerdeki kurgusal karakterler ve başlarından geçen özellikler oyalarken insanlar gitgide gerçek gündemden uzaklaşıyor,çevrelerindeki laylara karşı duyarsızlaşıyorlar. Bu tembellik ve umursamazlık hali toplumu sağlıksız ve bilinçsiz bir hale sürüklüyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

473 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt