Bilmek istediğin her şeye ulaş

Televizyon insanlara ne veriyor? Öğretici yönü var mı? Ne tip programlar olmasını isterdiniz?

Medyanın öğütlediği tek şey AL, AL, AL, SATIN AL. Bir kanalın yayın akışı programlar yerine reklamlar üzerine kurulu olduğundan sürekli indirimleri, kampanyaları, yeni ürünleri almak için türlü türlü reklam izliyoruz. Her ürün dünyaya kadınla/çıplaklıkla-money talks, sex sells-pazarlanıyor(biscolata reklamları hariç : P ki o da çıplak =) ) . Ben küçükken trt2 pazar günleri dünya sinamasından örnekler verirdi. Pazar gecesini beklerdim, ya da star tv nin parliament sinema kulübü vardı(introdaki müziği pek severdim) . İzlemeye doyamadığım çizgifilmler vardı, diziler vardı. Şimdi sürekli birbirlerine kavuşamayan iki gencin aşk hikayesinin 1500 farklı versiyonunu izliyoruz 100-200 bölüm kadarcık. Çizgi filmler süper sıkıcı replikler berbat -pepe, teletubbies( dipsi, po, lala falan hepsi beynimizi yedi) -. Eyvallah dizi de olsun da arada bir yaratıcı program yapın be teknoloji programı olsun, yemek programı olsun, el işi programı olsun, belgesel olsun, sinema programı olsun, müzik programı olsun ama sabahtan akşama kadar evlendirme programı ya da kayıp aranıyor tarzı şeyler olmasın.
Lise coğrafya hocam her ders bitimde bir söz söylerdi. Şöyle bir sözünü anımsadım:
"Topluma lüzumsuz bilgiler verirseniz, lüzumsuz kalabalık oluşur. "
  • Paylaş
Açıkçası televizyonun zararlarını saymakla bitmez. Bunu söyleyen tüm arkadaşların fikirlerine katılıyorum. Ama asıl meselenin işlevinin sorgulanmaktan geçtiği fikrindeyim. Çok televizyon takip eden biri değilim ama bir süre önce, dijital yayın firmalarının daha çok satın aldığı ve ancak ona sahip olabileceğiniz kanallar var. Malum kanallar; belgesel, spor, sinema, dizi kanalları olanlar. Bir ara sadece haber yapan kanallar da yaratmaya çalıştılar. Ama maalesef, talep zihinleri doldurmak yerine uyuşturmak olunca, bence yapılan programlarda yeterince titiz olunamıyor. Spor tartışmalarını bile magazinel bir şekilde yapıyorlar. Aslında haddinden fazla zorlanılarak çalıştırılan, kendine zaman ayırma kültürünü edinememiş bizler (halk) için daha nitelikli programların pek bir hükmü yok. Yine teknolojik şeyleri en baştan reddedip, gavurun icadını karalayıp, sonra da hayatımızın vazgeçilemez bir parçası haline getirip, her şeyi olduğu gibi tüketiyoruz. Kaldı ki birilerinin sözlerini söyleyen televizyondan da onların programlarından da bir beklentim yok. Herkesin kapatması taraftarıyım.
  • Paylaş
Telvizyon insan beyninin arka plan çalışmasını dahi durduran dahiyane bir buluştur. Zamanla insanları aptallaştırarak onlara mutlu olma imkanı sunar.
  • Paylaş
İletişimde devir; internet devri.

Türkiye ve Dünya tarihini değiştirebilecek bilgiler sırf RTÜK ve Anayasanın bazı kilit maddelerinden dolayı televizyonda açıklanamıyor. Önemli insanlar ekrana çıkıyorlar ama ayağında anayasa ve rtük prangası olduğundan dile getirmek istediklerini program içerisinde söyleyemiyorlar.

Tarih, siyaset, spor konusunda bizlere sadece görüntü sunuyorlar. İzleyiciden geridönüş alma konusunda internetten daha yavaşlar çünkü bir yandan programın limitli süresi onları kısıtlı davranmaya sevkediyor. Yani bu halde TV nasıl öğretici olabilirki? Şuan için tek varlığı İlke Winterwitch (@ilkesanlav) dediği gibi reklam konsepti.

Çözüm; Limitsiz ve prangasız yayınlar olması lazım ustream.tv veya youtube.com gibi.
  • Paylaş
Radyo, Tv ve Sinema ilk ortaya çıktıkları dönemlerde özellikle ilk çıktığı ülkelerde devletin kendi ideolojisini geniş halk kitlelerini yayması için kullanılmıştır. Ülkemize baktığımızda televizyonun gelişimi de aynı yönde olmuştur. Kamu yayıncılığı TRT tarafından yapılmış ve eğitici programlardan özellikle radyo döneminde büyük ilgi görmüştür. Televizyon günümüzde kültürün halka yayılmasını sağlayan bir kitle iletişim aracıdır, televizyon ekranında yer alan hiçbir şey tesadüfi değildir. Televizyon insanlara hiçbir şey vermiyor demek kabul edilemez, ancak televizyon çok eğitici ve öğretici bir kitle iletişim aracı şeklinde bir tespit de doğru olmayacaktır. Bu konuyla ilgili yazılmış onlarca kitap varken bu soruyu bu kadar kısa genellemelerle uzatmak açıkçası doğru olmaz. Son olarak özellikle günümüzde her ne kadar internet çevremizi kuşatsa da televizyon etkisini sürdürmektedir. Program konusunda bir cevap vermeyeceğim ancak kamu yayıncılığı ilkesini yaklaşık 16 kanal ile sürdüren ve yakında İngilizce kanal açma projesi olan TRT eğitici ve öğretici programlar sırasında hala bir numaradır.
  • Paylaş
TV'ler tek gözlü canavarlardır... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

340 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt