Bilmek istediğin her şeye ulaş

Televizyon nasıl icat edilmiştir?

Televizyon
  • Televizyon 1923 yılında, John Logie Baird tarafından İngiltere'nin Hastings kasabasında icat edilmiştir.
  • Baird çocukluk yıllarında keşifler yapmaya başladı. 12 yaşında, petrolle çalışan jeneratörden elde edilen elektrikle evini aydınlatmıştır. Ardından yoldayken arkadaşlarıyla konuşmasını mümkün kılacak ilk telefon santralini geliştirmiştir.
  • Elektrik mühendisliği okuyan Baird, çok uzun zamandır düşündüğü televizyon icadını parası olmadığı için ilk televizyonunu bir lavabo ve bir çay tenekesiyle yapmıştır.
  • Daha sonrasında ise projeksiyon lambasını bisküvi kutusu ile kapatıp araları tahta çubukların aralarına bal mumu ve iğneler tutturulmuş ve televizyonun icadı denildiğinde insanların aklına gelen ilk şeylerden bir tanesi olmuştur.
  • Daha sonra bu sistem geliştirilmiştir. İcat ettiği televizyon çok fazla beğenilmemiş olsa da o zamanlar radyo yayını yapan BBCnin 1929 yılında televizyon üzerinden yapmaya başlaması ile ilk dönemlerde sınırlı da olsa bir kitlenin ilgisini çekmeyi başarmış oldu.
  • Günde iki yayın kuşağında hizmet vermeye başlayan BBC televizyonu, ilk kuşakta haber, ikinci kuşakta ise müzik yayını veriyordu.

Ülkemizde Televizyonculuk

Türkiye'de ilk olarak 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından bölgesel olarak ve haftada birkaç saat deneme yayınları başlatıldı. Zaman içinde gelişen televizyon altyapısı TRT'nin İstanbul stüdyoları ve vericisi kurulana kadar TRT'ye de hizmet vermiştir. Ancak TRT Kanunu ile ülkemizde radyo ve TV yayın tekelinin TRT Kurumuna verilmesi üzerine haftada bir yapılan İTÜ TV yayınlarına son verildi. TRT'nin ünlü Arı Stüdyoları ismini TRT'nin İTÜ TV ile olan bu geçmişinden almıştır. 1968 yılında TRT siyah beyaz olarak deneme yayına başladı. Başta tek kanalken sonradan TRT1, TRT2... Gibi çeşitli TRT kanalları oluşturuldu. Renkli televizyona geçiş 1980'lerde kısmen gerçekleşti. 1990'lı yılların başında özel televizyon kanalları yayına başladı.


Ülkemizde Televizyon İzleme Oranı

Televizyon
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

446 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları