Bilmek istediğin her şeye ulaş

Televizyondaki yarışma programları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilgi yarışmaları haricindeki yarışmalar çok gereksiz, tabi benim için. İşin kötüsü halk da rağbet ediyor yarışmalara. Özellikle "Ilıcalıvari" yarışmalar... İzleyenler heyecan arıyorsa dışarıda kendileri için daha güzel ve maceralı bir etkinlik yapabilir. Kendilerini TV izleyerek hayal bir dünyaya kapatmalarına gerek yok, bizzat kendileri yaşasa çok farklı olacak. Burada da TV'nin zararları devreye giriyor zaten. Denilebilir ki TV'lerin zararlı sayılmasında bu yarışmalar önemli bir etken... Televizyonun sağlığımıza etkileri nelerdir? sorusunda cevabı var aslında...
  • Paylaş
Bazen zaman kaybı yaratabiliyor
  • Paylaş
İnsanları biraz soytarılaştırıyorlar...
  • Paylaş
İzlemekten keyif aldığım iki yarışma programı var. Biri KELİME OYUNU ki kanal değiştirmeden önce daha iyiydi, diğeri BEN BİLMEM EŞİM BİLİR; sunucusunun profesyonelliğinden mütevellit. Diğerlerini yarışma programı kategorisine sokamıyorum.
  • Paylaş
Valla ben düşünüyorum. Yaptıkları tek şet tv başında toplumu ehlilleştirip beyin yıkamak.
  • Paylaş
Bazılarına diyecegim yok ama bazen abartıyorlarr
  • Paylaş
Televizyondaki yarışma programlarının gerçekçiliği eksik çoğu zaman.
  • Paylaş
Çok çeşitli yarışma programları var. Ama şahsen ilgilendiğim kısım olan bilgi yarışmaları hakkında bir yorumda bulunabilirim. Bana kalırsa bilgi yarışmalarında bilgiyi seven insanları televizyona bağlayan nokta televizyondaki yarışmacıyla yarışmaları ve bilmedikleri şeyleri öğrenmeleridir. Lakin bir diğeri de, aile olarak ya da arkadaş vb birileriyle beraber izlendiğinde yanımızdaki insanlarla yarışma durumumuz oluyor. Her ikisi de egosal bir eğlence yaratıyor. Hoş bir eğlence biçimi. Fakat izlediğimiz yarışmalar buna odaklı olmuyor genelde. Genelde birisi yarıştırılmaktadır ve onun ne kadar para kazanacağını izlemekteyizdir. Çünkü yarışma programını seyirciyi yarıştırma odaklı hazırlamazlar. Halbuki aslında böyle yapmalıydılar, çünkü bilgi yarışmalarının asıl izlenme sebebi yarışmacının değil seyircinin yarışıyor olmasıdır. Bu durumda bir bilgi yarışması programında bir yarışmacı olması ve bu yarışmacının bir miktar para kazanacak olması gibi bir format içermeyen ve soruları direk seyirciye soran versiyonu hem izlenme oranını artıracaktır hem de prodüksiyon maliyetini düşürecektir.
  • Paylaş
Tutturamadılar bu işin ayarını. Yurtdışını bilmem ama bizim televizyon dünyamızda böyle. Gerçi artık bir çok yarışma yurtdışından fikir haklarına bedel ödenerek alınıyor.

Eskiden TRT vardı, tek kanal, devletin vitrini. Ben yaşım itibariyle 12 Eylül döneminin izlerini taşıyan günlerdeki yayınları hatırlarım en eski. Yarışmalar bilgi yarışmasıydı ama gel gör ki yarışmacılar rahat değillerdi. Yanit dese solcu, cevap dese sağcı diye damgalanacaklar diye, cevabını veremedikleri sorulara 'anımsayamadım', 'bilmiyorum' gibi cevaplar vermek zorunda kalıyorlardı. TRT'de yarışma programına çıkmak da mangal gibi yürek isterdi. Örneğin, yarışmacı konumundaki bir edebiyat öğretmeni ola ki bir edebiyat sorusunu bilemedi, ertesi gün tüm Türkiye işi gücü bırakır bu şahsı kınardı. Bülend Özveren'in bayan 'hostes' arkadaşlarıyla sunduğu 'Ben Bilirim'in yanısıra, iyi bir spiker olmasına rağmen yüzü kolay kolay gülmeyen Çetin Çeki'nin sunduğu bir yarışmayı da hatırlarım. Soru bankasında kategori vardı: Uzman, Amatör, bir de orta seviye ama bu seviyeye ne isim vermişlerdi şimdi hatırlamıyorum.

TRT'de yılların eskitemediği yarışma tabii ki 'Bir kelime bir işlem'di.

Özel kanallar, aman Allah'ım. Adeta ergen bir çocuğun gerdeğe girmesi gibi patladılar. Meclis kürsüsünde bile tartışmalara neden olan yılbaşında dansöz oynatma meselesi artık hiç sorgulanmıyordu. İlk özel kanal yanlış hatırlamıyorsam bir yılbaşı gecesinde dört dansöz oynatmıştı ekranda. E tabii bu kanallarin yarışmaları da yakası bağrı açılmadık şekilde olurdu. Yıldo 'kafadan kopuyor', Güner Ümit gaza basıp frene basamayınca tv kanalını yıllardır hor görülen ve yanlış anlaşılan bir mezhebin mensupları darmadağın ediveriyorlardı.

Erol Evgin, Beyazıt Öztürk aileleri yarıştırdılar, 100 cevap içerisinde en popüler olanlarını açtırdılar.

Spikerlerin yüzü güldükçe, hosteslerin etekleri kısaldıkça yarışmalardaki bilgi seviyesi de düştü.

Acun Ilıcalı'nın 'Var mısın, yok musun'u galiba BKM Mutfak'ta bir skecin konusuna ilham verdi.

Ha bir de yarışma desek mi demesek öyle bir şeyler var, adını tam konduramıyorum. Biri sizi gözetliyor haberiniz olsun, belki ıssız bir adada akşam kamp ateşinin etrafında bikinilerinizi giymiş, kaslı, baklavalı erkekleri çekiştiriyorsunuz. Asuman Krause (doğru mu yazdım soyadını ?) büyük biraderi sunuyor.

Ara sıra yolumuzu şaşırıp, dilinin kesinlikle kemiği olmaya Mehmet Ali Erbil'i bulup çıkarıyoruz. Neyse canım, ben bilmem eşim bilir.
  • Paylaş
Bence yarışmalar iyidir. Her konudan bir yarışma yaparlar. Mesela yüzme yarışmaları. Bazıları o yarışmaları izleyince yüzmeye hevesi gelir. Yüzme öğrenmek ister. Sonra da öğrenir. Bu onun yararınadır. Günün birinde boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsa kendini kurtarabilir. Benim başıma gelmeyen şey değil çünkü. Bir ara tam boğuluyordum da bu yarışmaları izleyip heves etmiştim yüzmeyi, yüzme bildiğim için kurtuldum. Sonra bilgi yarışmaları var. Belki de yazılıda çıkacak bir soruyu sorar. Bilmediğin halde yarışmadan aklında kalır o sorunun cevabı yazılıda da kağıda işaretlersin doğru cevabı : D Mesela kelime oyunu. İnsanın kelime hazinesini geliştirir. Kimsenin bilmediği kelimeleri bile bulursun orada. Koşu yarışmaları da var mesela.. Onların koşup birbirlerini yenmeye çalıştığını gördükçe heyecanlandırsın. Birini seçersin o kazansın diye sanki sen yarışıyormuşsun gibi kazanmak istersin. O kaybetse bile o heyecan seni çok eğlendirir sonuçta. Sonra sen de artık koşmak istersin. Koşmak spordur ve spor da yararlıdır. İşte bu şekilde sana azıcık bir yarar sağlar sonuçta. Ben bilmem eşim bilir ve at yarışmaları gibi yarışmalar da insanı eğlendirmek için olan yarışmalardır. Canın sıkıldığında bu yarışmaları izlersin. Can sıkıntın giderse bunun da biraz yararı dokunmuş olur. Bazıları benim fikrime katılmıyor olabilirler. Hatta yarışmaların gereksiz olduğunu da düşünebilirler. Onlarda kendilerine göre haklılar tabi. Ama bi kaç kere izleseler onlara da bi yararı olur bence.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1025 Görüntülenme14 Takipçi10 Yanıt