Bilmek istediğin her şeye ulaş

Televizyonun çocuk gelişimine zararları nelerdir? Nasıl önlem almalıyız?

Çocukların zihinsel yapısı yetişkinlerden çok daha farklı işlemektedir. Ancak çocuklar vakitlerinin çoğunu tv karşısında geçirmektedir. Nasıl önlem alınmalıdır?Düzenle
Çizgi film yerine eğitici programlar izletmeliyiz. Ben bu konuda bir calışma yapıyorum zaten.Uzay Tv de cumartesi sabah 10:30 da canlı olarak hazırladığım bir çocuk programım var.Bu program hem yararlı hem de eğlendirirken eğiten bir program.Ama çizgi film gibi tembelliğe alıştıran tv programlarından çocukları uzak tutulmalıyız
  • Paylaş
Bence TV'nin çocuklara en büyük zararı; çocukların ilerideki fikirlerini, hareketlerini ve huylarını yani hayatlarını değiştirebilecek subliminal mesajlara maruz bırakmasıdır. TV'de en çok izlenen kanallar genelde subliminal mesajlar içeren yayınlar yapar. Mesela her çocuğun hemen hemen izlediği Cartoon Network'te bolca vardır. Zaten yabancı, özellikle de Amerikan yapımı çizgifilmlerden ne beklenir ki? Bir çocuğum olsaydı TV izletmezdim herhalde, TV izlemek yerine yapılacak bir çok şey var zaten. Sorun değil bence izlememek. Hatta bir çocuğun iğrenç popüler kültürden uzak kalması kadar güzel bir şey yoktur bana göre. En azından yapmacık tavırlı saçma sapan özenti bir insan olmaz ileride.

Önlem alma konusuna gelince, diğer cevapları okumadım ama illaki "televizyon izlemeyerek" diyen birisi olmuştur. Bence de öyle önce izlemeyerek. Daha sonra izlediği kanalları ve süreyi kontrol altına alarak, zararlı içerikleri hiç unutmamak üzere beyninin ücra köşelerine kazıması engellenebilir. Çocuğa seveceği bir hobi bulmak veya kendisinin bulmasına yardımcı olmak da yararlı olabilir. Değişik şeyler sevebilir. Mesela ben çocukken TV'nin bizde olmadığı zamanları da hatırlıyorum. Aslında daha güzeldi o zamanlar, mesela babaannemin hamur yaptığı yer masası aynı zamanda benim oyun yerimdi. Oyuncak değil gerçek hamurlarla oynadığım oyun yerim... İyi hatırlıyorum benim hamurları ziyan etmemi engellemek için resim defteri ve boya alırlardı. Yani diyeceğim aynı taktikle çocuklar TV'den de korunabilir. Taktik: Dikkatini başka bir şeye çekmek.
  • Paylaş
Çocuğun ilgisini çekebilecek, renkli, eğitici oyunlar, etkinlikler bulabilirsiniz. Zaman bulursanız bunu çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz. TV izlemeye de kısıtlı bir zaman ayırıp bu dilimi içeriğini sakıncalı bulmadığınız bir çizgi filmle değerlendirebilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

169 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt