Bilmek istediğin her şeye ulaş

Telif hakkı ödemeden nereden poster indirebilir ve/veya dijital olarak satın alabilirim?

Bir reklam çekiminde aksesuar olarak kullanılacak.Düzenle

deviantart.com/ buradaki ücretsiz görselleri kullanabilirsiniz. Ücret kısmı sağ tarafta yer alır. Reklam çekimi için kullanacaksan mutlaka ücretli görselleri alacaksın veya kendin oluşturacaksın..

  • Paylaş
3

Şaman, O işi hallettim. Ben posterin fiyatını ödemeyi zaten istiyordum ki ödedim ama bir çok eser (ki burada reprodüksiyonlardan bahsediyoruz) ticari amaçla kullanıldığında ürün fiyatının üstüne bir de telif ücreti ödemek gerekiyor. Yani postere verdiğiniz 20TL değil, o parayı ödeyip o eseri ticari amaçla kullanmak da yasal değil, ürünün sanatçısından telif hakkını almanız gerekiyor. Bunun aksi her zaman korsana giriyor. Durum zaten poster satan sitelerde yazılı olarak da beyan edilmiş. Biraz komik ama o ürünle ticarethanenizi de dekore etseniz bir film ya da reklam çekiminde de kullansanız ticari amaçlı kullanıma giriyor. Yani yurdumuzda zaten poster gibi ürünlere sadece kağıt, baskı ve işçilik ödeniyor, özellikle sanatçı yabancıysa hiç dikkat edilmiyor telif konusuna. Durumun taraftarı ya da şikayetçisi değilim, poster arama sonucunda edindiğim bilgiler bunlar.

yavuzhan genç, stok görsel olarak sunulan ürünler ticari amaç kullanımı içindir (sxc.hu/, shutterstock.com/ gibi) Deviantart.com'da bunun alternatifi var (baskı almak, tuval olarak almak vb gibi)

Şaman, Teşekkürler, bir daha sefere mutlaka işe yarayacaktır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

630 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt