Bilmek istediğin her şeye ulaş

Temiz Kodlama nedir?

 1. Gereksiz etiket kulanımından uzak durulmalıdır.
 2. Site HTML5 ile gelen header, section, footer, aside, article, nav gibi etiketlerle inşa edilmelidir.
 3. Gereksiz id ve class'lar kullanılmamalıdır. id ve class'ları isimlendirirken bir yerlerinizden element uydurmak yerine, evrensel tanımlamaları kullanılmalıdır.
 4. Hala table ile layout hazırlayan beyinsizler varken div kullanımını minimize edin demek zor olacak ama evet bunu yapılmalıdır. Div dahi kullanmadan doğru bir site kodlamak mümkündür.
 5. Misal sitede gradient elemanlar, border-radiuslar, box-shadowlar varsa eğer bunları tek bir class ile tanımlayın. Box-shadow header, footer, aside bölümlerinde varsa hepsine ayrı ayrı tanımlamayın. Mesela shadow diye bir class yaratın, her yerde aynı şeyi kullanın.
 6. CSS yazarken 5 satırda çözülecek iş için 4.567 satır kod yazmayın.
 7. CSS'de kodlarınızı belirli bir hiyerarşiye göre yazın, benzer tanımlamarı gruplandırıp satır sayısını azaltın.
 8. Jquery gibi tek ve güncel bir kütühane kullanın. CSS ile çözülebilecek bir şey için 4.678 satır js yazmayın.
 9. JS ile class ekleme ya da silme işlerine özen gösterin bunlar css ile çözülebilecek işler.
 10. Yazdığınız CSS 500 satırı aşıyorsa yanlış yapıyorum galiba diye işkillenmeye başlayın. 1.000 sınırına dayandıysanız klavyenizi sakince bırakıp köyünüze dönün.
Önemli olan sistemin çalışması istediğim gibi yazarım deme lüksünüz yok, şimdi var sanabilirsiniz ama emin olun 5 yıl içinde piyasadan silinip gideceksiniz, tutnamayacaksınız.

Lütfen bu sizin sanatınız yahu biraz özen gösteriniz.

Öyle siteler görüyorum ki bildiğin çöplük. Bu konuda çok asabiyim. Bu listeyi elle tutulur bir hale getirip örneklendirerek açıklayacağım sayın seyirciler.
 • Paylaş
5

Hakan, 3. Gereksiz id ve class'lar kullanılmamalıdır. id ve class'ları isimlendirirken bir yerlerinizden element uydurmak yerine, evrensel tanımlamaları kullanılmalıdır.


tam kod yazasım var dı bütün gazım kaçtı :))))

Karl Engelpert, Anlamadım ne dediğini, övdün mü sövdün mü bilemedim.

Hakan, yok yok . çok hoşuma gitti tabirin.

Metin Turan, Güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık fakat biraz fazla asabisin galiba :) Neredeyse çıkıp döveceksin milleti :)

Karl Engelpert, O kadar temel ve bilinen şeyler ki bunlar. Ancak uygulayan yok, bile bile yanlış işler yapıyoruz. Bu özensizlik, saygısızlık çıldırtıyor.

Benim bildiğim kadarıyla, şirketler satır kod başı iş yapar ( 10.000 satır, 20.000 satır kod) koda göre ücretlendirme uygularlar. Personel bazı durumlarda int a=5+10; yapmak yerine, satır sayısını arttırmak için
int a;
int b=5;
int c=10;
a = b+c; 
yapıyor basitçe anlatmak gerekirse. Ki bu da hem satır kod sayısını gereksiz arttırdığı gibi, program geliştirilmek istendiğinde gereksiz bir karmaşanın içinde bırakıyor, geliştirmek isteyen yazılımcııyı.
 • Paylaş
4

Hakan, E bu sahtekarlık, hırsızlık.

Kadircebel, Türkiye'de uygulandığını bilmiyordum.

Brutal Code, Kod satır sayısına göre ücretlendirme yapıldığını ilk defa duyuyorum.

Omer Ayverdi, Php de integer mi string mi double mi diye belirtmenize gerek yok degiskeni.

Kod satırı konusunda projeye göre değişiklik gösterir benim kanaatim. en azından 1000 satıra ulaşıldığında köyünüze dönmeyin klavyenizi de bırakmayın, yazılan dosyaları modüler bir biçimde parçalayın. Daha modüler kod yazmanın size hız kazandıracağını ek olarak bir sorun olduğunda sizi karışıklıktan kurtaracağını unutmayın derim.
 • Paylaş
4

Karl Engelpert, Dedigin gibi moduler bir kodlama yapilmissa, layout gridlerle olusturulmussa ki oyle olmali proje ne kadar buyuk olursa olsun is cok basit olur.

Unluckypod, modüler kod yazma ve layout gridleri açıklarmısınız?

Karl Engelpert, gidip her div'e elemente hesapsiz bir boyutlandirma yapmak yerine sayfayi kareleri defter gibi dusunmek gerekir. bunlarin degerleri sabit olacagindan ihtiyaciniz olan widthe gore grid secersin. daha duzgun gorunumlu bir site ve temiz kod yapisi elde edersin. 960.gs 'yi inceleyebilirsin.

Moduler koddan kastim da text, layout, effects gibi ozelliklere ayirmak gerekir. box shadowu .shadow olarak yazarsin. sonra shadow kullancagin her elementin classina bunu eklersen kullandigin her elemente shadow yazmaktan kurtulmus ve degisiklikleri cok daha rahat kontrol edebilirsin.

Unluckypod, teşekkür ederim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1107 Görüntülenme11 Takipçi4 Yanıt