Bilmek istediğin her şeye ulaş

Temizlik nereden gelir?

Pislikten gelir, pislik olmasa temizliğe ihtiyaç duyulur mu? Bir de toplum içinde yaşamaktan gelir. Yani tek başına yaşıyor olsanız ve altı ay teninize su ve sabun değmemiş olsa ve de siz de bu durumdan rahatsız değilseniz. Kavram değişir doğal olarak. Aslında kişinin kendisine ve diğerlerine olan saygısından gelir. İnsan olmak ahlakıyla ilgilidir yani. . .
 • Paylaş
Genellikle banyodan gelir, bazı evlerde mutfaktan geldiği de gözlemlenmiştir. İnsanın kendi temizliği sayın hocamız Belgi Saygı (@belgisaygi) hanımın da belirttiği gibi aslında olması gereken sosyal bir alışkanlıktır bunu da toplumumuzun genellikle de hüloğsever %50'lik kesiminde göremiyoruz. Bugün tramvayla Fındıkzade'ye gittim ve ne yazık korkunç kokulara maruz kaldım. Evin temizliği ise genellikle ev kadınlarının gururundan gelir. Onlar her gün temizlemeseler bir erkeğin iki ayda bir biriken toz katmanlarından dolayı aklına gelecek bir şeydir. Zaten durum böyle vahim olmasa "Aslan yatağından belli olur" ve "Temizlik imandan gelir" şeklinde atasözlerimiz olmazdı. El, ayak, yüz temizliğini sorduysanız evet o imandan da gelir. . .
 • Paylaş
Temizlik düşüncesi Müslümanlar arasında yaygın olduğu gibi imandan gelmez, gelmemeli!
İmanlı birinin temel noktası önce kalp (düşünce) temizliği sonrasında ise sağlık ve ahlak kuralları gereği beden ve çevre temizliğinden gelir, gelmeli...
Yukarıda ki noktadan hareketle temizliğin ehemmiyetini tek bir dinin tekelinden çıkartıp diğer din mensubu insanlarında sahiplenmesini sağlayabilir, ayrıca onlarla karşılaştığımızda misler gibi koktukları için burnumuzu kapatmak zorunda kalmayız.
Bknz. İlkokul ders öğretileri!
 • Paylaş
1

Abdullah Ç., Belli ki ilk okul dersleri..

Temizlik imandan gelir, temizlik imanın yarısıdır gibi sözler toplumumuzda yerleşmiştir. Ne güzel değil mi? Peki o zaman, bir pazar yeri dağılınca ortalığın haline ne demeli?
 • Paylaş
Toplumdan. Etrafta kimse olmasa temizliğe ne gerek var
 • Paylaş
Dünyada tüm insanlar arada bir de olsa temizlendiğine göre imandan geldiği düşüncesini paylaşamayacağım. Bence temizliğin asıl nedeni pisliktir. İnsan ya da tüm hayvanlar pislendiklerinde temizlenme ihtiyacı duyarlar. Ciltlerini sivrisinek ve diğer zararlı haşarattan korumak için çamura bulayan filler ve domuzlar hariç. Banyodan gelir gibi bir fikir de atılmış ortaya. Bañar (banyar) zaten İspanyolcada yıkanmak anlamına gelir, banyo da eylemin yapıldığı yerdir. Evet evlerde genellikle banyodan gelir. Bir de eğer varsa temizlik malzemelerinin depolandığı küçük oda, sandık odası, iptal edilmiş küçük tuvaletten de geldiği görülmüştür.
 • Paylaş
Bunu bilmicek ne var temizlik imandan gelir. İmanı olan zaten kendini ve çevresini temiz tutması gerektiğini bilir ve bu davranışı yanlış yapanları uyarmasını bilir . Temizlik din konusunda çok önemli bir yerdedir ve bizim dinimizde her açıdan temiz olmak çok önemli bir hassasiyettir.
 • Paylaş
Temizlik efendimizin de dediği gibi imandan gelir
 • Paylaş
İMANDAN gelir
 • Paylaş
Eğer temizlik imandan gelseydi abdest almak için su kullanılmazdı. Burada kastedilen temizlik, manevi kirlerden arınmış olmak.
 • Paylaş
Temizlik imandandır demiştirler hep... Tabi bu göreceli bir kavram. Ayrıca insan kendini iyi hissetmek istiyorsa ya da psikolojik olarak rahatlamakta denilebilir buna... Temizlik şarttır. Mesela ben dağınık olan bir yerde yapacaklarıma odaklanamıyorum aynı zamanda da psikolojik olarak rahatlayamıyorum ve rahat olamıyorum.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

531 Görüntülenme16 Takipçi11 Yanıt