Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tenis raketi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Tenis raketi seçerken bazı kriterlere dikkat etmek gerekir;

  1. Tenis raketinin ağırlığı: Genelde 270-350 gram kadar olmalıdır. Hafif raketi kullanmak daha kolaydır. Bayanlar ve yeni başlayanlar için idealdir.
  2. Raketin denge noktası: Denge noktasını ayarlayabilmek için yine raketin ağırlığının size uygun olması gereklidir. Buda hafif raketlerde görülür.
  3. Raketin kafa büyüklüğü: İdeal olan küçük olmasıdır. Büyük kafalı raketlerde kontrol ve manevraları yapmak küçüğe göre daha zordur.
  4. Raketin esnekliği: Raketin kullanımındaki malzemeler çok önemlidir. Esnekliği az olan raketler daha güçlüdür. Ancak esnek olan raketler kol için daha uygundur zorlanmaya engel olur. Bunun için kaliteli bir raket seçmek gereklidir.
  5. Raketin uzunluğu: Raket sapı nizami olarak 69-71 kadardır. Daha uzun saplı olanlar daha uzağa atma imkanı sağlar ancak daha çok kuvvet gerektirir.


  • Paylaş
  • Eğer gerçekten tenis oynamak istiyorsanız,başladığınızda ucuz raketlerden almayın.Başlangıç raketleri diye satılan raketler gerçekten çok kötü.Gerçek bir raketle başlayın.Eğer çok pahalı diye düşünürseniz ikinci el de alabilirsiniz.Üzerinde çatlak ya da kırık yoksa raketi rahatlıkla kullanabilirsiniz.Gerçek bir raketle oynamaya başlarsanız oyun tekniğiniz en baştan doğru oturur.
  • Raket elinize göre ne çok büyük ne çok küçük olmalıdır.
  • Aldığınız raketin telleri en kötü materyallerle yapılmıştır.Bunları değiştirin.Teller ne kadar esnek olursa o kadar iyidir.En iyisi bağırsaktan yapılmış olanlarıdır ama bunlar çok pahalı olduğu için naylon tel kullanabilirsiniz.Teller oynandıkça gerginliğini kaybeder bu yüzden belirli aralıklarda telleri değiştirin.
  • Paylaş