Bilmek istediğin her şeye ulaş

TERCİH DEĞİL CİNSEL YÖNELİM isyanı sloganlaştırılırsa, kadının insan hakları ele alındığında 'özlük' / 'özgürlük' kuramı avangartlaşır, sürrealist bir eyleme dönüşür mü?

Bu konuda kesin bi yargiya waramayiz. Belki sürrealist yerine kendini tamamen realizme birakir. Bu konuda kisiler kendilerini belli kalip yargilari olan we yillarca o dusuncenin aksine bi dusunceyi dusundukleri zaman huzursuz olcak kisilere actklari zaman hc bir zaman geri empatik bildirimi istedkleri gibi alamicaklardir.
  • Paylaş
Eylem gerçektir, elle tutulur gözle görülür. Eylemin muhattabına gerçek duygular yaşatır eylem. Bir eylemin gerçeküstülüğünden ancak kavram olarak bahsedebiliriz. Uygulayıcı için eylem kavramdan daha çok amaca dönük olacağı için kural olarak bu sorunun olumlu cevap alması çelişki sebebidir. Yani o dediğin olmaz hemşerim. : -)
  • Paylaş
4

Jawair Chaker's, Tercih değil yönelim şekli kainatın temel unsuru bi nevi müjdecisi gibidir yani gerçeküstü aşk ancak bu şekilde aykırı olursa sonsuzluğa ulaşabilir. Cinsel yönelim sloganlaçtırılırsa anlamını kaybetmez aksine evrenselleşebilir bilirmisiniz ki türkiyede onbinlerce lgbt gl' li insanlar vardır gizli saklı yaşayanlarını saymıyorum bile istatistik yapacak olsam afaki olur. Yönelim hormonel bi durumdur kimi insanın hormonları ya çok çalışır yada statik seyrinde devam eder engellenemez ve kendi fikrimce boş bir levhaya benzetilmesi boş bir beynin zühuru sayılır. Taylan beyin zihninden geçen hetorik şiddetin boyutu homofobik yaklaşımın göstergesidir üzücüdür kırıcıdır ve yıpratıcıdır.

Hakan, Sanırım soruya yanıt verirken yanlışlıkla alt yorum olarak yazdınız. Zira taylan bey yazı içinde mevcut değil. :-) bu arada bu soruyu soran arkadaşı kimliğini gizlemeden sorduğu için ayrıca tebrik ederim.

Devrim Deniz Bardakcı, ..oğlan kafayı hormonlarla bozmuş :D

Hakan, sikintili bi durum var bu uşakta :)

Kafa karıştırıcı zor bir soru olsada tercih değil cinsel yönelim dediğimizde eş cinsel bi seksüel trans veya gay bireylerin farkındalık yaratabilmeleri bakımından heteroseksüel bireylerin homofobik saldırılarını önleyici gard bürünme şeklidir.
  • Paylaş
Bu sorudan ne anladığımız önemli ;)
  • Paylaş
1

Jawair Chaker's, Bu soruya en anlaşılır şekilde cevap verilecek olsa tercih değil cinsel yönelim sloganlaştırıldığında amacından şaşmaz !!!

Bu soru hemen cevaplayabileceğim bir soru olmadı ve beni biraz aşar hatta. Ama sonra şahsi görüşümü söyleyeceğim. :)
  • Paylaş
Öncelikle nisyan ne demektir?
Özlük/özgürlük kuramını açar mısınız? Google bile böyle bir kuram tanımıyor, biraz bu kuramdan bahsedin lütfen. Kimin kuramı? Önce oradan başlayalım. Lütfen kuramı ortaya koyan makaleyi paylaşın da biz de cahil gitmeyelim. Bir kuram, kurulmuş zaten nasıl avangartlaşabilir onu da aklım almıyor. Nevton'un kütle çekim yasası ya da evrim teorisi hiçbir zaman avangartlaşamaz, hep varlardı, bu günden sonra avangartlaşmaları söz konusu olamaz. Demek ki sizin kuram da avangartlaşamaz.
Sürrealist eylem derken eylemin amacının mı sürrealist olduğundan bahsediyorsunuz yoksa eylemin kendisinden mi? Kendisiyse eylem reeldir, hayatta sürreal olmaz.
Heteroseksüel kadınla bu sloganı nasıl bağladığınızı da lütfen açıklayın.
Bir de bu cümlede en az bir virgül eksik. ... Nisyanı sloganlaştırılırsa kadının insan hakları ele alındığında gibi iki fiili hiçbir dil arada virgül olmadan kaldırmaz.
Biliyor musunuz bence siz ne sorduğunuzu bilmiyorsunuz. Karmaşık bir soru sorayım deyip elinize yüzünüze bulaştırmışsınız...
Böyle karmaşık sorular sormak istiyorsanız önce Türkçe öğrenmenizi tavsiye ederim. Yoksa bu soruda olduğu gibi rezil olmanız işten değil. Biz burada okuma yazması olan, Türkçe bilen insanlarla tartışmayı, bilgi alışverişinde bulunmayı tercih ediyoruz.
Yanıta gelince merak etmeyin o nisyan sloganlaştırıldığında kadının (senin kadının anlamında olabilir ancak bu cümle yapısıyla, yine de bir şey ifade etmez) insan hakları ele alındığında, o nereden geldiği bilinmeyen ama zaten kurulmuş olan kuram avangartlaşmaz, eylemin de sürreali olamayacağına göre sürreal bir eyleme de dönüşmez.
  • Paylaş
7

Devrim Deniz Bardakcı, ..aslına bakarsanız bu sorunun muhatabı ben değilim sınıf öğretmeni bir arkadaşın kendisine ait yoğun ısrarı üzerine paylaştığım abuk/sabuk sorusu.
..her türlü eleştiriye açığım zira saygı sınırını aşmadığınız sürece
..abuzittin yakıştırması falan bunlar hoş şeyler değil!


Jawair Chaker's, Şaman her türlü soruda kendi kendisiyle çelişen cevaplar vermeniz çok yaman :D

Şaman, Gizli, kendini bilmezliğinizi ve yazdıklarımı anlayamayışınızı bilgi dağarcığınızdaki eksiklere veriyorum. Dağdan gelip bağda ahkam kesen çok bilgi abidesi geldi geçti bu mecradan. Savınızı kanıtlayın molla desinler.

Şaman, Sayın Devrim, bu soru inanın abuzittinden çok daha fazla eleştiri hak ediyor. Soruyu aynen sınıf öğretmeninin sorduğu şekilde yazmışsanız insanların neden bu kadar cahil olup ana dillerini yazamayışları anlaşılıyor. Hem abuzittine kızıp hem soruyu düzeltmemiş olmanız da gözümden kaçmadı.

Şaman, NİSYÂN NEDİR?

Sözlükte "bir şeyi unutmak, kasten terk etmek ve gâfil olmak" anlamlarına gelen nisyân kavramı ve türevleri Kur'ân'da 45 defa geçmiş ve bir şeyi kasıtsız olarak unutmak ve çoğunlukla bir görevi bilinçli olarak terk etmek (Kehf, 18/24, 63) ve ihmal etmek (Kasas, 28/77) anlamlarında kullanılmıştır.

Devrim Deniz Bardakcı, ..sevgili Şaman; Nisyan ne demektir ne anlam ifade eder google yardımına ihtiyaç duymaksızın bilirim.
..söz konusu soruya karşılık düzeltme yapılacak olsa;
TERCİH DEĞİL /YÖNELİM en yalınkat haliyle topluma entegre edilirse değer yargıları gereği, algıda farkındalık ve deneyimleri ne yönde etkilenir bakış açısında ne gibi değişiklik olur ? Dshs değişik bir sürece gidilir mi?

Şaman, Bir çok Avrupa ülkesinde zaten tercih değil yönelim olarak biliniyor homoseksüellik. Kadın homoseksüelliği hakkında pek bir bilgim yok ama erkeklerde testosteron/östrojen dengesiyle ilgili bir durum. Yalnız erkeklerde denge ortalarda olduğunda özellikle maço toplumun da teşvikiyle tercih de olabiliyor. Aslında Avrupa derken, orada bile homoseksüelliğe karşı bir çok insan var. Benim gördüğüm en özgür ülkele İspanya. Tabii ki homoseksüelliğin özgürce yaşandığı ülkelerde kadın hakları insan hakları kadar ki öyle de olmalı. Tabii ki homoseksüellerini bile rahat bırakabilecek uygarlık düzeyine ulaşmış toplumlarda kadınlar da rahat bırakılıyor ve fazladan herhangi bir mücadele vermek zorunda kalmıyorlar. Bakış açısı da artık kadını dövmek, tecavüz etmek, öldürmek serbest olsun mu şeklinde olmuyor da her insan eşit haklara sahiptir şeklinde oluyor. Yani ilkel, yaradılışçı, günahkar kadını erkeğin kaburgasından oluşturup da ona ikinci sınıf insan muamelesi yapan bakış açısı kültürün, teknolojinin gelişmesi ve bilginin artmasıyla son buluyor. Yerine cinsiyet gözetmeksizin insanın sadece insan olduğu için sahip olduğu haklar kalıyor.

Bir çok yabancı dil bilmeme rağmen nisyan sözcüğünü ilk defa duyuyorum, Arapçam oldukça zayıf anlaşılan... İsim olarak "unutma" anlamına geliyormuş, ilk cümlenin anlamını açıklamanız olmadan çözmem mümkün olmayacaktı.

Hocam hayatın kendisi zaten bir direniş değilmidir #direnayol nasıl slogan haline getirildiyse kadının cinsel tercihini cinsel yönelime çevirmesi halide tabula rassa bir ilişkiye bağlanabilir.
  • Paylaş
1

Jawair Chaker's, Sorunun tabula rassa ile ne alakası var Taylan bey?