Bilmek istediğin her şeye ulaş

Termos nasıl sıcağı sıcak, soğuğu soğuk tutar?

Tek nedeni vardır, vakum. Yani boşluk. Bir termosta iç içe geçmiş iki kap vardır. Dıştaki metal bir kap olup içteki genellikle bir cam sisedir. İkisinin arasındaki hava ise boşaltılmıştır. Tam olmasa da üreticiler tarafından elde edilebilen tama yakin bir boşluk vardır. Vakumlu bir ortamda hava molekülleri de olmadığından isi iletilemez. Cismin ısısı başlangıçta ne ise o halde kalır. İçerden dışarıya, dışardan içeriye ısı geçişi olmaz. Böylece termosa konan sıvı sıcaksa sıcak, soğuksa soğuk kalır.
  • Paylaş
Yalıtım sayesinde. Termos iç içe iki şişeden oluşur. İç şişede ısısı korunmak istenen sıvı bulunur, şişenin duvarları kızıl ötesi yani ısı yayılım ışınlarını geri yansıtmak üzere içe doğru aynadır. İki şişe arası vakumludur. Vakum ısı yalıtımını sağlar. Ardından da dış sıcaklıklara maruz kalan dış şişe gelir. Böylece aslında ısının üç yayılma şekli de engellenmiş daha çok kısıtlanmış olur.
  1. İletim yolu birbirine değmeyen iki şişe sayesinde engellenir.
  2. Konveksiyonu arada ısı iletkeni havanın olmaması kısıtlar.
  3. Işımayı da içteki ayna kısıtlar.
  • Paylaş
Termosların dışında 2 adet katman bulunur, bu katmanlardan genellikçe içteki cam olur dıştaki ise metal olur. Bu iki katman arasında bir boşluk bulunur. Bu boşluk tamamen vakumlanmıştır ve uzay boşluğu gibi gibi içinde hava yoktur. Burada havanın olmaması ısı akışını tamamen engeller ve ne içteki sıcaklık ya da soğukluk dışa gider, ne de dıştaki sıcaklık ya da soğukluk içe gider. Bu yöntem ısı yalıtımlı evlerde de kullanılır duvarlara ve camlara bu yöntem uygulanarak yazın ve kışın her türlü düşük veya yüksek ısıdan etkilenilmez.
  • Paylaş
Termos mantık olarak pvc(pencere)'ye benzer çift katmandan oluşmuştur yani hava boşluğu sayesinde içindeki sıcak ya da soğuk olarak kalır
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

721 Görüntülenme3 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları