Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ters psikoloji nedir? Nasıl kullanılabilir?

Ters psikoloji diye bir terim psikoloji bilimi içinde yoktur.


Cevaplardan anladığım kadarı ile "paradoksal müdahale" dediğimiz yöntem ile karıştırılıyor.


Paradoksal müdahale bir kişiye yapmasını istediğinizin tersi bir "direktif" vererek yapılan müdahaledir. Milton Erickson'un fikirlerinden etkilenen terapi yaklaşımlarında, özellikle de Stratejik Terapi yaklaşımlarında kullanılır. Örnek vermek gerekirse: Panik atak geçireceğinden korktuğu için alışverişe çıkmayan bir danışana alışverişe gitmesi ve mümkün olan en şiddetli panik atağı geçirmeye çalışması söylenebilir. Danışanın genellikle bunu yapamadığı görülür. Paradoksal müdahaleler bazen çok hızlı sonuçlar verebilir. Temel varsayımı şudur: başarısız çözüm denemeleri problem davranışı devam ettirir.


Örneğin panik atak durumunda, alışverişten kaçmak semptomun devam etmesine sebep olur. Bu başarısız denemeler yerine başka bir şey denemek ve sorun örüntüsünü değiştirmek amacı ile paradoksal müdahaleler kullanılır. Ancak bilimsel olarak, etki mekanizması çok net değildir.


Paradoksal müdahale sadece bir durumun tersinin yapmasını istemek değildir. Bazen tersi olmayan ancak görünürde çelişkili müdahaleler de dizayn edilebilinir. Müdahale oluşturulurken, sorun örüntüsü iyi analiz edilmeli ve müdahale bu örüntüye göre iyi kurgulanmalıdır. Her durumda ve her kişi ile kullanılamaz. Ne zaman ve nasıl uygulanacağını bilmek büyük ustalık ve yaratıcı bir düşünce biçimi gerektirir, bu sebeple de çok yaygın olarak uygulanmaz.


Hayati risk arz eden durumlarda, örneğin intihar gibi ASLAparadoksal müdahale uygulanmaz.

  • Paylaş
2

Hakan Köse, Harika bir yanıt vermişsiniz, örneklerle beraber çok aydınlatıcı olmuş, tebrikler ve teşekkürler :)

Tarık Gandur, Rica ederim beğendiğinize sevindim, övgü dolu sözleriniz için ben teşekkür ederim.

Yaptırmak istediğin bir şeyin tam tersini söyleyerek yaptırmak... Bazen işe yarayabiliyor evet..Küçük bir örnek;
  • Paylaş
2

Mehmet Hilmi Tutumlu, süpermişş :D :D :D

Sevgiseli, Onun ters psikolojisini yerim ben, o gelsin ben her yere götürürüm :))

En basit anlatımıyla dediklerinizin tam tersini yapmaya odaklanmış haylaz bir çocuğa istediğinizin tam tersi direktifler vererek istediğinizi yaptırmaktır. Almanca'da Schwarz Pedagogik yani kara pedagoji denir, pedagojik olarak da çok yanlış bir yöntem olduğu belirtilir. Örnek olarak akşam eve dönmesi gereken ama sokakta oynamaya devam etmek isteyen haylaza "Eve gitmeyeceksin, gidemezsin" demektir. Koşa koşa eve gider. Ben bunu çocukken hep küçük kardeşlerime uygulardım. Tecrübeyle sabit çocuklar bir süre sonra duruma uyanıyorlar o nedenle dozu sürekli arttırmanız gerekiyor ki çocuk istediğinizin tersini yapmaktan yarı yolda vazgeçmesin. Yani önce eve gitmeyeceksin diyorsunuz, çocuk gideceğim diyor ama yarı yolda uyanıp geri dönüyor bunun yerine eve gitme isteğini çok arttıracak yöntemlere başvuruyorsunuz mesela; "Annen seni artık evde görmek istemiyor" gibi. Pek sağlıklı bir yöntemmiş gibi görünmüyor değil mi... Yöntemi uygulayan abinin de çocuk olduğunu ve haylaz küçük kardeşini eve getirmek gibi saçma bir görevle görevlendirildiğini düşünürsek, çok da sapıkça değil ama bir yetişkin olarak ters psikoloji yerine başka yöntemler bulmalısınız. Hem dozu arttırıp çocuğun ruhunu zedelememek için hem de çocuktan sürekli saçma şeyler isteyip kafasında saçma bir insan intibaı uyandırmamak için.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

11795 Görüntülenme17 Takipçi3 Yanıt